SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
W związku z sytuacją powodziową, Rzeczniczka Praw Dziecka podziękowała polskiemu rządowi oraz wszystkim służbom oraz osobom zaangażowanym w pomoc powodzianom za dotychczasowe działania. I poprosiła polski rząd, by szczególną opieką objąć dzieci, zwłaszcza pod kątem wsparcia psychologicznego, mającego na celu natychmiastowe złagodzenie skutków stresu oraz pomoc w przystosowaniu się do zmian i odbudowania poczucie bezpieczeństwa.
Monika Horna-Cieślak wyraziła swoją wdzięczność Premierowi, rządowi, samorządom oraz wszystkim służbom zaangażowanym w pomoc za dotychczasowe wysiłki, które obejmują zarówno już podjęte kroki, jak i te planowane w najbliższym czasie.
– Obserwowana determinacja i zaangażowanie są nieocenione w dążeniu do rozwiązania problemów, z jakimi borykają się poszkodowani oraz w zapewnieniu skutecznej pomocy wszystkim potrzebującym. Bardzo za to dziękuję – podkreśliła w piśmie Rzeczniczka Praw Dziecka.
Zwróciła się do Premiera o szczególne zabezpieczenie praw dzieci.
– Dzieci podczas katastrof, takich jak powódź, mogą być przerażone i zdezorientowane przez chaos wokół nich, co może prowadzić do poczucia bezsilności, lęku i niepokoju. Mogą również obawiać się o swoich bliskich, czuć niepewność co do przyszłości i mieć obawy o własne bezpieczeństwo, co dodatkowo może budzić strach, złość czy smutek – napisała Monika Horna-Cieślak. Zauważyła, że w ramach zarządzania kryzysowego oraz planowania dalszej pomocy, konieczne jest włączenie długoterminowego wsparcia psychologicznego, obejmującego zarówno terapeutyczne interwencje na miejscu, jak i programy wsparcia dla osób poszkodowanych, które mogą wymagać dłuższego czasu na powrót do równowagi psychicznej. – Warto również rozważyć utworzenie specjalnych punktów wsparcia psychologicznego i grup wsparcia w dotkniętych powodzią obszarach, by zapewnić ciągłość pomocy psychologicznej w przyszłości – dodała.
Monika Horna-Cieślak napisała, że nie można także zapominać o dzieciach znajdującej się w pieczy zastępczej, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży oraz podmiotach leczniczych. – Ich sytuacja bytowo-zdrowotna jest szczególne zagrożona. Działania służb powinny dążyć do zapewnienia im bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki, a w miarę możliwości do kontynuowania procesów terapeutycznych oraz leczniczych – zaakcentowała.
Rzeczniczka zaapelowała również o wsparcie finansowe dla samorządów oraz organizacji zajmujących się pomocą osobom dotkniętym powodzią. – Kluczowe jest zapewnienie dostępu do żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb poszkodowanym, by mogli w miarę możliwości wrócić do normalności. Niezbędne jest wsparcie finansowe działań ratunkowych, rehabilitacyjnych oraz pomocy dla rodzin, które straciły domy i dobytek – napisała Monika Horna-Cieślak.
Fot. Kancelaria Premiera