SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
O tym, że młodzi ludzie nie chcą być obojętni oraz o powołanym w BRPD z UNICEF Poland Zespole ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży mówili w programie Dzień Dobry TVN: Rzeczniczka Praw Dziecka, Angelika Friedrich, studentka psychologii, założycielka inicjatywy „Nastoletni Azyl”, Marcelina Maciąg, licealistka, pomysłodawczyni akcji „Niebieska Skrzyneczka” i „Rewolucji Życzliwości” oraz Paweł Mrozek, licealista, założyciel „Akcji Uczniowskiej”.
– Razem z UNICEF Polska powołaliśmy Zespół do spraw Partycypacji Dzieci i Młodzieży, ponieważ bardzo mocno widzimy, że osoby młode chcą się angażować w działania i wydarzenia wokół nich. Dzieci i młodzież aktywizują się, wspierają swoich znajomych. A takie wsparcie, rozmowa, jest niesamowicie ważne, kiedy dopada nas kryzys. Teraz jesteśmy w sytuacji ogromnego kryzysu – podkreśliła w programie 18 września Monika Horna-Cieślak.
Paweł Mrozek, założyciel „Akcji Uczniowskiej”, opowiedział, jak młodzież wspiera rówieśników z terenów objętych powodzią. – Przede wszystkim rozmawiamy z nimi, staramy się wesprzeć nawet słowem. Wielu naszych znajomych tam działa. Młode osoby nie są obojętne, organizują różne akcje – podkreślił Paweł Mrozek.
O projekcie „Niebieska skrzyneczka” mówiła z kolei Marcelina Maciąg. – To projekt, którego celem jest wsparcie osób w kryzysie zdrowia psychicznego. To również bezpieczne i anonimowe miejsce, do którego młodzież w kryzysie może wrzucić swoje przemyślenia, problemy. Co ważniejsze, to jest miejsce, w którym koledzy, koleżanki tej osoby również mogą reagować. Nie jesteśmy obojętni, tylko reagujemy, kiedy widzimy, że ktoś potrzebuje tej pomocy – mówiła pomysłodawczyni akcji. Dodała, że już dziś trwają rozmowy o tym, by „Niebieskie Skrzyneczki” najszybciej jak się da trafiły do uczniów w szkołach na terenach powodziowych.
Angelika Friedrich, założycielka inicjatywy „Nastoletni Azyl”, podkreślała, że warto sięgnąć po pomoc. A potrzebującym wysyłać sygnał, że nie są sami. – Działamy – zaznaczyła.
– To jedna z odsłon aktywności i dowód na to, że młodzi naprawdę chcą współtworzyć rzeczywistość – mówiła Rzeczniczka Praw Dziecka. Przypomniała, że celem wspomnianego Zespołu jest wypracowanie narodowej strategii działań wzmacniających partycypację dzieci i młodzieży w Polsce. To wyzwanie, z którym dotąd nikt się nie mierzył. Lista zadań, jakie stawia sobie Zespół jest długa. To m.in. analiza przepisów prawa krajowego i międzynarodowego w kontekście istniejących regulacji, luk prawnych oraz rekomendacji zmian legislacyjnych, a także opracowanie rozwiązań zapewniających ochronę dobra dziecka i bezpieczny udział młodych osób w procesie partycypacyjnym. Efektem prac Zespołu będzie przygotowanie i opracowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, rodziców, osób pracujących z dziećmi oraz innych dorosłych zaangażowanych w procesy decyzyjne dotyczące młodych osób.
Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska
Fot. Wiktoria Skowron