SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Podczas konferencji „Przerwij krąg przemocy. Jak walczyć z przemocą w szkole?” Monika Horna-Cieślak rozmawiała o tym, jak systemowo rozwiązać problem przemocy rówieśniczej i budować pozytywny klimat w szkołach.
Konferencja 19 września stanowiła finał projektu organizowanego przez Uniwersytet SWPS, Fundację UNIQA i RESQL. Patronat honorowy nad projektem objęła Ministra Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości była Rzeczniczka Praw Dziecka, a także Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceministra w resorcie edukacji.
Czy potrzeba zmian systemowych, by poradzić sobie z hejtem? – Zawsze powtarzam, że system tworzą ludzie – mówiła Monika Horna-Cieślak. Wspomniała, że jeszcze jako adwokatka miała wiele spraw, w których rodzice chcieli alarmować policję, sąd. – Obserwuję dużą eskalację emocji. Dlatego dobrze, by w lokalnych systemach istniały skuteczne narzędzia szybkiego reagowania jeszcze na terenie szkoły.
Małgorzata Mroczkowska, dyrektorka III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku wdraża w swojej placówce rozwiązanie Resql, innowacyjną aplikacją umożliwiającą anonimowe zgłoszenia incydentów hejtu przez uczniów i obsługę ich przez przeszkolonych nauczycieli – interwentów. – Zgłaszają się młodzi ludzie. Także ci, którzy byli świadkami przemocowych zachowań. Dostali do ręki narzędzie radzenia sobie z problemem, co buduje w nich poczucie sprawczości – opowiadała dyrektorka. – Jednocześnie dużą wagę przykładamy do tego, by uczyć młodzież radzenia sobie z emocjami. Bo hejt zaczyna się od jednego słowa. To jest też kwestia wrażliwości. Zdarzenie, dla jednych obojętne, w drugich wywołuje silną reakcję.
Weronika Snoch z „Nastoletniego Azylu” opowiedziała o swoich doświadczeniach przemocy rówieśniczej, o tym, jak hejt wygląda z perspektywy dziecka, a także jak ważne jest, by w odpowiednim momencie przerwać ciąg zdarzeń.
Karolina Rosińska, prezeska Fundacji UNIQA podkreślała, że ludzie są różni. A to oznacza, że walka z hejtem powinna odbywać się na różne sposoby. – Z hejtem nie da się wygrać w pojedynkę czy jednym narzędziem – mówiła. Wyliczała, że działania podejmują m.in. RPD, MEN, organizacje pozarządowe. Poza aplikacją Resql, są dedykowane młodym osobom telefony, czaty. – Budujmy koalicję walki z hejtem – dodała.
Dr hab. Małgorzata Wójcik, współautorka systemu Resql zwróciła uwagę na rolę odpowiedzialnych dorosłych. – Trzeba dziecko obserwować tak, by wyłapać pierwsze sygnały. Informacja, że inni uczniowie nie chcą się z kimś bawić może być syndromem wykluczenia – podkreślała.
Rzeczniczka Praw Dziecka zaakcentowała, że bardzo potrzebna jest edukacja cyfrowa w zakresie tego, jak działają media społecznościowe, co to jest fake news. – Hejt z użyciem nowoczesnych narzędzi może trwać całą dobę, nieustająco. Nie ma od niego przerwy, nie jest łatwo się odciąć. Musimy o tym pamiętać myśląc o tym, jak mu przeciwdziałać i jak pomagać dzieciom – zaznaczyła Moniak Horna-Cieślak.