RPD apeluje o rejestr młodzieżowych rad

O podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do utworzenia rejestru młodzieżowych rad gmin, młodzieżowych rad powiatów oraz młodzieżowych sejmików województw zwróciła się Rzeczniczka Praw Dziecka do Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

– W Polsce istnieje obecnie kilkaset młodzieżowych rad gmin i powiatów, a w województwach powoływane są młodzieżowe sejmiki województw. Dla dzieci i młodzieży możliwość działania w tych organach o charakterze konsultacyjnym, doradczym oraz inicjatywnym jest cennym doświadczeniem, kształtującym w nich postawy obywatelskie, budującym poczucie sprawczości, a także dającym im możliwość poznania mechanizmów działania demokracji na poziomie samorządu terytorialnego – podkreśliła w piśmie 7 października Monika Horna-Cieślak.

RPD do Ministry do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego

Rzeczniczka Praw Dziecka wspiera działalność młodzieżowych rad i sejmików, docenia także działania na ich rzecz podejmowane przez instytucje państwa oraz organizacje pozarządowe. Dostrzega przy tym, że utrudnieniem w prowadzeniu działań ukierunkowanych na wsparcie młodzieżowych rad i sejmików jest brak ich oficjalnego rejestru. Trudno jest ustalić, ile w Polsce takich organów funkcjonuje i przy których jednostkach samorządu terytorialnego działają.

– Powoduje to, że podejmowanie kompleksowych inicjatyw kierowanych do młodzieżowych rad i sejmików nie zawsze jest w pełni skuteczne, gdyż dotarcie do wszystkich młodzieżowych organów doradczych z danego rejonu jest utrudnione. Istnienie oficjalnego rejestru byłoby ponadto wsparciem dla samych młodzieżowych radnych, ułatwiając im sieciowanie się i wymianę doświadczeń. Rejestr pozwoliłby także lepiej monitorować rozwój młodzieżowych rad i sejmików, a co za tym – ułatwiłby podejmowanie kierunkowych decyzji o tym, jak wspierać ich powstawanie i funkcjonowanie – pisze RPD.

RPD wskazała przy tym, że rejestr powinien być prowadzony przez Komitet ds. Pożytku Publicznego. Jednostki samorządu terytorialnego, przy których działają młodzieżowe rady lub sejmiki powinny zostać zobowiązane do zgłaszania tego faktu do rejestru. Pozwoliłoby to na stworzenie pełnej i na bieżąco aktualizowanej bazy młodzieżowych organów doradczych działających na szczeblu samorządu terytorialnego.