SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się Krajowa Sesja Przygotowawcza do Pierwszej Globalnej Konferencji Ministerialnej poświęconej zakończeniu przemocy wobec dzieci. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowali Piotr Bogacki, dyrektor Zespołu Prawa Karnego BRPD oraz Michał Żłobecki, dyrektor Zespołu Prawa Międzynarodowego i Konstytucyjnego BRPD.
Celem sesji, która odbyła się 15 października, było omówienie najważniejszych dokonań oraz działań na przyszłość w obszarze ochrony dzieci przed przemocą. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Sportu i Turystyki, MSWiA, RPD, a także Komendy Głównej Policji. Obecni byli również delegaci z organizacji pozarządowych oraz instytucji międzynarodowych, jak: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja To Ja – Dziecko im. Kamila Mrozka z Częstochowy, International Rescue Committee, WHO, Save the Children i Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.
Podczas sesji przedstawiono informacje dotyczące postępów w realizacji celu zrównoważonego rozwoju 16.2 w zakresie likwidacji wszelkich form przemocy wobec dzieci. Dyskutowano także nad strategicznymi krokami, jakie należy podjąć, aby do 2030 r. Polska była wolna od przemocy wobec dzieci oraz możliwościami przełożenia ich na zobowiązania, nasz kraj będzie mógł ogłosić na konferencji.
Pierwsza Globalna Konferencja Ministerialna odbędzie się w dniach 7-8 listopada 2024 r. w Bogocie, pod przewodnictwem rządów Kolumbii i Szwecji oraz organizacji takich, jak WHO i UNICEF. Głównymi celem konferencji jest zjednoczenie państw w walce z przemocą wobec dzieci oraz przyjęcie wspólnych zobowiązań, stworzenie pierwszego globalnego ruchu na rzecz zapobiegania przemocy wobec dzieci i młodzieży, a także przyjęcie Deklaracji Politycznej.
To historyczne wydarzenie zgromadzi delegacje z 193 krajów, które zobowiążą się do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony dzieci przed przemocą na całym świecie.