Zdrowie psychiczne dzieci w centrum uwagi

Lekarz z pluszakiem w kieszeni

W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w Sejmie RP odbyło się 38. posiedzenie Komisji Zdrowia. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

10 października, podczas posiedzenia, Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przedstawił informację o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w 2021 r. i 2022 r. w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022.

Z informacji resortu wynika, że pod koniec 2022 r. funkcjonowało 347 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, nazywanych I poziomem referencyjnym. Poza ośrodkami I poziomu referencyjnego, działają także ośrodki II poziomu referencyjnego (Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży), gdzie pracuje lekarz psychiatra, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Pod koniec 2022 r. było ponad 117 takich placówek, trwały też konkursy NFZ na wybór kolejnych podmiotów, które planowały realizację świadczeń w ramach nowego modelu. Natomiast w ramach III, najwyższego poziom referencyjności świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży były realizowane przez 30 ośrodków wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej.

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia we współpracy z RPD zdecydowało się na rozwinięcie działań prowadzonych w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania – infolinii 800 12 12 12 oferującej wsparcie dzieciom i młodzieży. Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młode osoby, które od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z czatu dostępnego na stronie internetowej RPD (pod adresem: https://czat.brpd.gov.pl/). Wraz z uruchomieniem infolinii Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło kampanię społeczną „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje”. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzież, a także promocja infolinii oferującej wsparcie dzieciom i młodzieży.

Piotr Miklis, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli i Joanna Giguś-Piasecka, specjalista kontroli państwowej Delegatury NIK w Poznaniu przedstawili informacje o wynikach kontroli opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą w latach 2020-23. Przedstawili także najważniejsze wnioski płynące z raportu oraz wskazali obszary, w których należałoby dokonać zmian.