Powiedz NIE przemocy wobec dzieci

plakat

Z udziałem Rzeczniczki Praw Dziecka, w Grudziądzu odbyła się konferencja „Razem chronimy dzieci przed krzywdzeniem”. O przemocy debatowali specjaliści i młodzież. W trakcie konferencji podpisano manifest „Powiedz NIE przemocy wobec dzieci w Polsce!”.

Konferencja 4 listopada odbyła się w ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego.

Obok Moniki Horna-Cieślak gośćmi konferencji byli: Maria Janowska, prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy Dziecku, Tomasz Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Kanwą spotkania były opracowane w ramach Ustawy Kamilka, standardy ochrony małoletnich, które obowiązują od 15 sierpnia tego roku. Zgodnie z zapisami, w każdej szkole jest powołana osoba, która ma zajmować się przypadkami przemocy wobec uczniów. Do debaty z RPD zaproszono młodzież z grudziądzkich szkół. Uczniowie opowiadali m.in. o tym, czy standardy ochrony małoletnich są respektowane w ich szkołach, o tym jacy powinni być rodzice, nauczyciele, by móc im zaufać i podzielić się problemem, a także – co ich denerwuje w dorosłych.

– Standardy ochrony małoletnich są o tym, żeby nikt nie czuł się samotny: ani dziecko, ani rodzic, ani dyrekcje szkół i aby wiedzieć, jak reagować – podkreślała Monika Horna-Cieślak. – Najważniejsze, by współdziałać dla dobra dziecka.

W opinii nastolatków, najważniejsze jest to, by dorosły miał czas na rozmowę, nie bagatelizował zgłoszenia, ale też potrafił dochować dyskrecji.

– Dorosły powinien być pomocny i przede wszystkim wyrozumiały, szczególnie dlatego, że my sami w okresie dorastania często nie potrafimy siebie zrozumieć. Uważam, że nie wszyscy dorośli są dojrzali szczególnie w temacie przemocy wobec dzieci. Zależy nam, aby dorośli potrafili postawić się w sytuacji dziecka. Wtedy będzie się nam łatwiej porozumieć – mówił jeden z licealistów.

Odnosząc się do jego słów, Monika Horna-Cieślak zaznaczała: – Dopóki nie zaczniemy słuchać młodego pokolenia, my dorośli się nie zmienimy. Dzieci powinny być dla nas – dorosłych – naturalnym partnerem, bardzo ważnym rozmówcą.

Wydarzenie jest organizowane przez Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy Dziecku i Rodzinie HOMINI we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i Krajową Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci.