SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Kluczowe jest współdziałanie wszystkich służb i instytucji, które angażują się w proces poszukiwania osób zaginionych – mówił wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, otwierając XII Ekspercką Konferencję Fundacji ITAKA pt. „Poszukiwanie osób zaginionych w oparciu o narzędzia, wiedzę i doświadczenie”. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Anna Polimeno z Zespołu do spraw Przestępczości Wobec Dzieci w BRPD.
Spotkanie odbyło się 7 listopada pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Partnerem wydarzenia było Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.
MSWiA corocznie przekazuje kilkaset tysięcy złotych na prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie poszukiwania osób zaginionych. W ramach tego fundacja ITAKA prowadzi m.in. ogólnopolski, całodobowy numer interwencyjny 116 000 w sprawie zaginionych dzieci.
Anna Jurkiewicz, prezeska Fundacji Itaka podziękowała w imieniu wszystkich pracowników ITAKI za słowa skierowane w stronę fundacji, doceniające jej 25-letnią działalność. – Każdego dnia staramy się jak najlepiej wypełniać naszą misję. Nie tylko w poszukiwaniu osób zaginionych, ale także w udzielaniu wsparcia rodzinom zaginionych – mówiła prezes fundacji.
Podczas konferencji uczestnicy podzielili się wiedzą z zakresu profilowania i wykorzystania narzędzi kryminalistycznych w poszukiwaniach zaginionych. Jednym z tematów była rola europejskiego numeru 116 000, czyli telefonu w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka, który działa w 32 krajach Europy. Poruszony został także temat profilaktyki zaginięć wśród seniorów.
Eksperci z grup poszukiwawczych opowiedzieli, jak nowoczesne technologie wykorzystywane są do poszukiwań osób zaginionych w terenie.