SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Największy w historii najnowszej polskiego parlamentu organu doradczy, Rada Młodzieżowa, zainaugurowała swoje działanie w tej kadencji Senatu. W uroczystości wzięli udział Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu, Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka i Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka.
Inauguracja odbyła się 8 listopada podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży.
Jego przewodniczący senator Jerzy Wcisła podkreślił, że to posiedzenie historyczne, gdyż zainaugurowało działanie nowo powołanej w tej kadencji Senatu Rady Młodzieżowej, największego w historii najnowszej polskiego parlamentu organu doradczego. – To rekord! Rada ma 304 członków – zaznaczył. – My przygotowujemy świat dla Was, ale musicie nam powiedzieć, jak on ma wyglądać, czego oczekujecie i co możemy zrobić. Macie siłę, macie przyjaciół w parlamencie! – powiedział.
– Dzisiaj to my pokazujemy dorosłym, że o młodzieży rozmawia się z nami, młodymi, a nie przy biurkach dorosłych polityków. Idea Rady Młodzieżowej jest taka, że to my wskazujemy, jakie sprawy są dla nas ważne – podkreślił jej przewodniczący Miłosz Kozikowski. On też przedstawił założenia Rady Młodzieżowej. Jak mówił, uczestnictwo w radzie to niezwykła szansa, bo „jesteście w parlamencie, miejscu sprawczym, a ci, którzy tu zasiadają, usłyszą od Was to, czego nikt inny im nie powie. Każdy z Was ma w sobie jakąś myśl, której nikt inny nie jest w stanie przedstawić, bo jej nie zna”. Apelował, by członkowie rady w przestrzeni, stworzonej w parlamencie dla nich, wyrażali swoje myśli, pomysły, idee. – Jeśli tego nie zrobicie, Polska na tym straci – podkreślił.
– Wykorzystajcie tę szansę, jaką jest działalność w Radzie Młodzieżowej, do tego, żeby się spierać, przekonywać nawzajem, a w efekcie – podejmować zgodne decyzje w ważnych sprawach – apelował do młodych zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Adam Chmura podziękował za spokojną, wyważoną dyskusję, za różne stanowiska. – Jesteśmy, jak mówi motto Unii Europejskiej zjednoczeni w różnorodności. Chciałoby się to przenieść na każdy poziom. Zjednoczeni w różnorodności w Polsce, zjednoczeni w różnorodności wśród osób młodych i starszych, zjednoczeni w różnorodności w swoich samorządach terytorialnych, wojewódzkim, powiatowym, gminnym – mówił zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka. – Mówiliście, że chcecie być słuchani. To za mało. Potrzeba żebyście zostali usłyszani przez świat dorosłych. W nas jest otwartość na to, żeby tak rzeczywiście było – dodał.
W swoich wystąpieniach członkowie Rady Młodzieżowej podkreślali, że musi być ona autentycznym głosem młodego pokolenia, nie tylko symbolem, ale narzędziem wzmocnienia głosu młodych. – Rada to dla nas miejsce pełne nadziei, optymizmu i pole do działania – mówili.