Jak poprawić bezpieczeństwo dzieci w sieci

Ręce na klawiaturze

O rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo młodych osób w internecie dyskutowała 8 listopada sejmowa Komisja do spraw Dzieci i Młodzieży. W posiedzeniu Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Hernandez, dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci BRPD.

Katarzyna Hernandez poinformowała, że pracownicy Biura Rzeczniczki Praw Dziecka aktywnie uczestniczą w grupie roboczej ds. ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi w internecie. – Zadeklarowaliśmy udział w porozumieniu podpisanym w Ministerstwie Cyfryzacji dotyczącym doskonalenia kompetencji cyfrowych – mówiła dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci BRPD.

– Dyskutując na temat nieodpowiednich treści w sieci, nie zapominajmy o edukacji. Kompetencje cyfrowe powinny być rozwijane kompleksowo – podkreśliła Katarzyna Hernandez.

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka poinformował, że przepisy wprowadzające do polskiego prawa unijną dyrektywę Digital Services Act są przedmiotem obrad Komitetu Rady Ministrów ds. Unii Europejskiej. Według niego pojawią się na obradach Sejmu w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

Ocenił, że rozwiążą one część problemów w zakresie ochrony nieletnich przed zagrożeniami w sieci. Mają też poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wesprzeć walkę z nielegalnymi treściami i uregulować kwestie związane z moderowaniem treści.

Zapowiedział, że np. każdy dostawca treści pornograficznych będzie musiał wprowadzić weryfikację wieku w technologii zapewniającej efektywność takiego narzędzia. Jeśli jej nie wprowadzi albo nie będzie ona działać, jego strona zostanie wpisana na listę domen niedostępnych w Polsce. Dostawca będzie się mógł odwołać od tej decyzji do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.