Zdrowie psychiczne młodych w centrum uwagi

40-lecie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu było okazją do dyskusji o kryzysie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. O związanych z tym wyzwaniach, z perspektywy pracy Rzeczniczki Praw Dziecka, mówiła 15 listopada na konferencji Monika Horna-Cieślak.

Konferencja „Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym”, która odbyła się w Auditorium Maximum Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu została zorganizowana z okazji 40-lecia Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu. – Komitet jest jednym z kluczowych podmiotów w kraju, którego celem i sensem działania jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa dzieci. Gratuluję znakomitego jubileuszu – mówiła Rzeczniczka Praw Dziecka.

Wśród prelegentów konferencji byli również: Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, prof. dr hab. Anna Brzezińska z UAM, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słopień, specjalistka psychiatrii dzieci, młodzieży oraz dorosłych, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia, dr Monika Zielona-Jenek z UAM i Magdalena Sękowska, psycholożka i psychoterapeutka.

W trakcie wystąpień mówiono m.in. o odpowiedzialności za słowa i o tym, że nie ma trudnych dzieci. Dyskutowano, jak zapobiegać zachowaniom samobójczym oraz samouszkodzeniom u dzieci i młodzieży, o kryzysach związanych z tożsamością płciową i seksualną jako czynnikach ryzyka dla zdrowia psychicznego młodych osób, a także o roli rodzica w procesie terapeutycznym dziecka.