SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Powinna powstać ponadpartyjna komisja ekspercka, która zanalizuje funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia i przeprowadzi stosowne reformy. To wnioski z roboczego spotkania przedstawicieli środowiska medycznego, pacjentów i ich rzeczników. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Barbara Olszowy z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.
25 listopada w siedzibie Biskupów Metropolii Warszawskiej odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli środowiska medycznego, pacjentów i ich rzeczników z reprezentantami środowiska akademickiego. Omawiano m.in. rozwiązania służące reformie polskiego systemu ochrony zdrowia. Ich efektem miałaby być poprawa kondycji zdrowotnej społeczeństwa, sytuacji pacjentów i odpowiedzialności za budżet.
W spotkaniu wzięli udział: ks. Kardynał Kazimierz Nycz, sprawujący patronat honorowy nad działalnością Medycznej Racji Stanu, przedstawiciele think tanku Medyczna Racja Stanu, środowiska medycznego, organizacji pacjenckich, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzeczniczki Praw Dziecka, Uczelni Łazarskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Głównym tematem dyskusji były wyniki raportu Euro Health Consumer Index (EHCI) za 2024 r. wskazujące, że Polska w Indeksie Zdrowia zajmuje jedno z ostatnich miejsc – z liczbą punktów 585 na 1000 możliwych. Niżej uplasowały się tylko Albania, Rumunia i Węgry.
EHCI analizuje system ochrony zdrowia w 35 europejskich krajach, na podstawie niemal 50 wskaźników podzielonych na 6 podkategorii: prawa pacjenta i informacje przeznaczone dla pacjenta, dostępność, wyniki leczenia, zakres i zasięg oferowanych świadczeń, profilaktyka i środki farmaceutyczne.
Według EHCI, holenderski system opieki zdrowotnej od lat uznawany jest za najlepszy lub plasuje się w czołówce. Cieszy się wysoką dostępnością świadczeń oraz dużym zaufaniem obywateli. Uzyskanie takiego efektu wymagało jednak długofalowej reformy, realizowanej ponad podziałami politycznymi. Od momentu wypracowania systemu jest on nieustannie ulepszany.
W opinii obecnych na spotkaniu ekspertów, Polska mogłaby zaczerpnąć z rozwiązań stosowanych w Holandii. W punkcie wyjścia powinna zostać powołana ponadpartyjna komisja ekspercka, której zadaniem byłaby analiza funkcjonowania naszego systemu, tak by ostatecznie zachować wyłącznie rozwiązania skuteczne. Te nieefektywne należałoby wyeliminować i zastąpić, czerpiąc z wzorcowo działających systemów innych państw.
Prace komisji docelowo miałyby zakończyć się przeprowadzeniem reformy polskiego systemu opieki zdrowotnej.