SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Ministerstwo Zdrowia powoła zespół, którego celem będzie wypracowanie odpowiednich rozwiązań w ramach centrów zdrowia psychicznego przy udziale przedstawicieli środowiska psychiatrycznego, przedstawicieli NFZ. Tak wynika z odpowiedzi MZ na wystąpienie Rzeczniczki Praw Dziecka w sprawie zakończenia pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych.
Monika Horna-Cieślak w piśmie z 25 listopada do MZ wyraziła zaniepokojenie planowanym zakończeniem pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych i rezygnacją z ryczałtu na populację osób dorosłych. Wskazała też na dalszą potrzebę finansowania programu opieki zdrowotnej.
– Wielu ekspertów i ekspertek wyraża swoje obawy i sprzeciw wobec proponowanych zmian w zakresie finansowania Centrów Zdrowia Psychicznego. Podkreślają, że rezygnacja z ryczałtu na populację osób dorosłych i odpowiedzialności terytorialnej może spowodować powrót do modelu opieki psychiatrycznej sprzed 2018 r. – napisała Rzeczniczka.
To reakcja na zapowiedź MZ, iż nastąpi odejście od podstawowych zasad opieki. RPD zaznaczyła, że choć sprawa dotyczy bezpośrednio świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom dorosłych, może mieć wpływ na dobrostan psychiczny najmłodszych. Opieka dla osób dorosłych ma bowiem przełożenie na sposób funkcjonowania samych dzieci.
RPD zwróciła się zatem do MZ o przedstawienie dalszych planów na funkcjonowanie opieki psychiatrycznej.
Co dalej z psychiatrią?
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi z 4 grudnia wyjaśniło, że zakończenie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego jest etapem niezbędnym dla wprowadzenia nowoczesnej, opartej o model środowiskowy opieki psychiatrycznej na terenie całego kraju.
– Nie ulega wątpliwości, że pozbawienie połowy populacji kraju dostępu do tego rodzaju opieki może w efekcie doprowadzić do utrwalenia negatywnych zjawisk. Naszym wspólnym celem musi więc być dążenie do jak najszybszego objęcia całej Polski systemem dobrze działających centrów zdrowia psychicznego – pisze w odpowiedzi na wystąpienie Rzeczniczki wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Dalej zaznacza, że zakończenie 30 czerwca 2025 r., programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie.
Wojciech Konieczny wyjaśnia, że MZ od początku roku prowadzi dialog z przedstawicielami środowiska psychiatrycznego zrzeszonymi w ramach Rady do spraw Zdrowia Psychicznego w zakresie zakończenia pilotażu i wdrożenia wypracowanych rozwiązań na terenie całego kraju.
– Trwają dyskusje w zakresie dalszych działań reformy, podczas których prezentowane są rekomendacje dotyczące wdrożenia wypracowanych rozwiązań do całości systemu, uwzględniające propozycję koszyka świadczeń gwarantowanych dla centrów zdrowia psychicznego dla dorosłych oraz wskaźników jakościowych i modelu ewaluacji – odpowiada wiceminister.
Według MZ, istotą problemu jest zapewnienie rzetelnej kontroli nad wydatkowaniem środków publicznych przeznaczonych na opiekę psychiatryczną nad daną populacją w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Dodatkowo ministra zdrowia Izabela Leszczyna postanowiła powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie odpowiednich rozwiązań w ramach centrów zdrowia psychicznego przy udziale przedstawicieli środowiska psychiatrycznego, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia. Mają również powstać projekty legislacyjne, które umożliwią zaimplementowanie testowanych w pilotażu rozwiązań do całości systemu ochrony zdrowia psychicznego.
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia w sprawie CZP