Dla dziecka kluczowa jest bezpieczna więź emocjonalna

dziecko

4 grudnia 2024 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Zdrowie psychiczne współczesnego człowieka. Pułapki autodestrukcji i skuteczna terapia”. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Barbara Olszowy z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

Podczas konferencji organizowanej przez Centrum Psychosomatyki i Psychologii Zdrowia w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana w Warszawie oraz Fundację Pozytywna Psychiatria przedstawiono wykłady i referaty dotyczące złożoności zachowań autodestrukcyjnych współczesnego człowieka z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych i klinicznych. Tematyka konferencji obejmowała m.in. zaburzenia odżywiania, spektrum autyzmu, osobowości, depresje, traumy i uzależnienia.

Katarzyna Kucharska, kierownik Centrum Psychosomatyki i Psychologii Zdrowia w Instytucie Psychologii UKSW oraz organizatorka konferencji, w rozmowie z Barbarą Olszowy z BRPD wyraziła potrzebę nawiązania ściślejszej współpracy z Rzeczniczką Praw Dziecka w celu poprawy ochrony praw małoletnich. Chodzi o dzieci przejawiające specyficzne trudności rozwojowe.

Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, wspomniała o prowadzonym w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu projekcie „Siła więzi”, którego sercem jest Ośrodek więzi – pierwsze w Polsce miejsce, które kompleksowo zajmuje się wsparciem rodziców oraz niemowląt do 12. miesiąca życia. Zadaniem placówki jest wczesna diagnoza i terapia problemów psychicznych dzieci oraz budowanie bezpiecznej więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem a rodzicem. – Projekt „Siła więzi” jest odpowiedzią na potrzebę uznania zdrowia psychicznego najmłodszych w systemie ochrony zdrowia – podkreśliła Brzezińska.