SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
– Na jakim aktualnie etapie są prace nad tabelą alimentacyjną oraz jakie zostały przyjęte rozwiązania – pyta Rzeczniczka Praw Dziecka Ministerstwo Sprawiedliwości.
W piśmie z 15 grudnia do MS Monika Horna-Cieślak przypomina o seminarium eksperckim dotyczącym wprowadzenia tablic alimentacyjnych, które odbyło się w Ministerstwie Sprawiedliwości 4 lipca tego roku. W spotkaniu uczestniczyli wtedy przedstawiciele środowisk sędziowskich, komorniczych, adwokackich, radcowskich, naukowych i organizacji pozarządowych. W debacie wzięli też udział reprezentanci Sejmu, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzeczniczki Praw Dziecka. Biuro RPD reprezentowała Ewelina Rzeplińska-Rogalska, dyrektorka Zespołu Prawa Rodzinnego i Nieletnich.
Na spotkaniu zaprezentowano trzy propozycje tablic, które zostały wypracowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przez specjalną grupę roboczą. Pierwsza opiera się na rozwiązaniach przyjętych w Niemczech, druga odwołuje się do założeń francuskich. Trzecia z kolei zakłada, by każdy z rodziców ponosił koszty utrzymania dziecka proporcjonalnie do swoich możliwości zarobkowych.
Z założenia tablice mają być istotną pomocą i wskazówką dla sędziego podczas ustalania wysokości alimentów. Sędzia będzie miał możliwości dostosowania wysokości orzekanych alimentów do okoliczności konkretnej sprawy. Nie ograniczy to jednak niezależności sędziowskiej. Tablice będą stanowić pomoc dla stron postępowania oraz zwiększą transparentność. Mają stanowić też istotną pomocą podczas mediacji.
Według zapewnień Ministerstwa Sprawiedliwości, resort planował wprowadzenie tablic alimentacyjnych w ciągu kilku tygodni po spotkaniu.
Mając na względzie dobro dzieci oraz biorąc pod uwagę potrzebę utworzenia mechanizmów kalkulacji kosztów ich utrzymania Rzeczniczka Praw Dziecka prosi o udzielenie informacji, na jakim etapie są prace nad tabelą alimentacyjną oraz jakie na obecną chwilę zostały przyjęte rozwiązania.
Tablice alimentacyjne – wystąpienie do MS