Orzeczenia o niepełnosprawności z przedłużoną ważnością

wózek

Sejm uchwalił nowelizację przepisów, które przedłużają ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, aż do czasu uzyskania nowej decyzji. W tej kwestii Rzeczniczka Praw Dziecka apelowała wcześniej m.in. do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Nowelizacja ma zastosowanie również do osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, czyli dzieci do lat 16.

W sprawie zbyt krótkiego okresu na jaki wydawane są orzeczenia oraz o przyspieszenie procedur, Monika Horna-Cieślak występowała wcześniej do Łukasza Krasonia, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Jej apel dotyczył w szczególności sytuacji dzieci w spektrum autyzmu oraz z chorobami rzadkimi.

25 września Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 24 lipca 2024 r. o zmianie Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy zakładają przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności, bez względu na wiek osoby, aż do czasu uzyskania nowej decyzji – w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.

W ustawie doprecyzowano, w jaki sposób postępować, aby przedłużyć uprawnienie związane z legitymowaniem się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Ustawa przewiduje przepisy przejściowe. Wobec osób z niepełnosprawnością, które ukończyły 16. rok życia po 30 września 2024 r., znajdzie zastosowanie przepis art. 6bb ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Podobnie jest w przypadku spraw dotyczących wniosków osób z niepełnosprawnością o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie ustawy.

Osobom objętym tą regulacją, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wyda zaświadczenie określające nowy termin ważności dotychczasowego orzeczenia.

Przepisy przejściowe przewidują również, że w decyzjach ustalających poziom potrzeby wsparcia, wydanych w wyniku rozpatrzenia wniosków złożonych w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r., poziom potrzeby wsparcia ustala się od dnia złożenia wniosku.