SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży to placówka, która powstała z inicjatywy Fundacji TVN, Centrum Zdrowia Dziecka, przy wsparciu i zaangażowaniu Ministerstwa Zdrowia. W otwarciu tego wyjątkowego miejsca wzięła udział Rzeczniczka Praw Dziecka.
10 stycznia w otwarciu Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w Centrum Zdrowia Dziecka uczestniczyli Monika Horna-Cieślak, Adam Chmura, zastępca RPD oraz Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych w Biurze RPD.
Zdaniem Rzeczniczki Praw Dziecka, powstanie Centrum to odpowiedź na potrzebę wsparcia młodych osób w kryzysie zdrowia psychicznego, a także otoczenia wyspecjalizowaną opieką dzieci i młodzieży zmagających się z chorobą nowotworową. Pierwszych pacjentów placówka przyjmie już w lutym 2025 r.
Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży to najnowocześniejsze tego typu miejsce w Europie. Najmłodszym pacjentom będzie udzielać kompleksowej, wszechstronnej i wysokospecjalistycznej pomocy. Budynek ma powierzchnię 6 tys. metrów kwadratowych, na których znajdują się dwie kliniki: psychiatrii i onkologii.
O tym, jak ważna jest zarówno diagnoza, jak i terapia w Centrum oraz o współczesnym holistycznym modelu psychiatrii mówiła podczas wydarzenia Izabela Leszczyna, Ministra Zdrowia. Podkreślała, że ta kompleksowość ma dwa wymiary. Z jednej strony, gdy choruje psychika, choruje ciało. I odwrotnie – gdy choruje ciało, choruje psychika. Nie da się tego oddzielić.
Zdaniem Marka Migdała, dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka problemy psychiczne muszą być leczone w szpitalu wysokospecjalistycznym. Bo tylko tam, gdzie jest intensywna terapia, możliwość wykonania całodobowo tomografii, RTG, rezonansu, można postawić właściwe rozpoznanie. Jest wiele zaburzeń psychicznych, które maskują choroby organiczne i wtedy jest potrzebne przekierowanie tego pacjenta natychmiast do wysokospecjalistycznej opieki pediatrycznej.
Co ważne, placówka dysponuje nie tylko pełną ofertę terapeutyczną ambulatoryjną. Wsparciem obejmuje także rodziców pacjentów, prowadzi dla nich grupę wsparcia i warsztaty umiejętności rodzicielskich.
Ośrodek jest odpowiedzią na rosnącą liczbę młodych osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Szacuje się, że nawet co szóste dziecko i nastolatek wymaga specjalistycznej pomocy w ramach psychiatrii. Widać to też w statystykach Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12. W minionym roku podjęto aż 1640 interwencji ratujących zdrowie i życie.
Monika Horna-Cieślak zwróciła uwagę, że to są również te sytuacje, gdy dzieci mówią, jak jest im ciężko. Potrzebują natychmiast pomocy, wsparcia.
Otwarcie Centrum to ważny krok na drodze do zapewnienia młodym pacjentom właściwej opieki i leczenia. Dzięki temu miejscu i zaangażowaniu lekarzy będzie można skutecznie wspierać dzieci i młodzież w powrocie do zdrowia.