Międzynarodowy Dzień Edukacji. Debata w warszawskim liceum

„Jakiej szkoły potrzebujeMY?” – pod tym hasłem w LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie odbyła się debata z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji. Wydarzenie zorganizowali Akcja Uczniowska, społeczność uczniowska oraz Siła Młodych. Gościem wydarzenia była Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

W debacie 24 stycznia wzięło udział blisko 200 licealistek i licealistów. Wśród gości znaleźli się też m.in.: Magdalena Biejat – wicemarszałkini Senatu, Izabela Ziętka – wiceministra Edukacji Narodowe, Adriana Porowska – ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Wioletta Krzyżanowska – mazowiecka Kurator Oświaty, Aleksander Ferens – burmistrz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Damian Jaworek – warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich oraz prof. Marek Konopczyński – pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich.

Wśród podnoszonych głosów słychać były te mówiące, że dzisiaj nie potrzebujemy w szkole rewolucji, tylko mądrej ewolucji i mądrych zmian, które spowodują, że z roku na rok uczniowie w szkołach będą czuli się coraz bardziej u siebie. Na kwestie bezpieczeństwa i szacunku w szkolnych relacjach zwracała uwagę Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Uczniowie rozmawiali także z wiceministrą Ziętką oraz mazowiecką Kurator Oświaty na temat zmian w edukacji oraz najważniejszych dla nich aspektach związanych z funkcjonowaniem szkół.

W drugiej części spotkania, w trakcie warsztatów z udziałem ekspertów, mówiono m.in. o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, prawach ucznia, obywatelskości oraz różnorodności w szkole.

Prof. Marek Konopczyński opowiadał natomiast o prawach dziecka w kontekście osób przebywających w placówkach resocjalizacyjnych.