Bezpieczeństwo i podmiotowe traktowanie dzieci. Spotkanie z przedstawicielką Sekretarza Generalnego ONZ

Spotkanie z przedstawicielką Sekretarza Generalnego ONZ

Źródło fot. UNICEF (Refugee Response Office in Poland)

O przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci w Polsce, koniecznych zmianach systemowych w wymiarze sprawiedliwości, ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz sytuacji małoletnich z doświadczeniem uchodźstwa i migracji Rzeczniczka Praw Dziecka, przedstawiciele Biura RPD oraz organizacji pozarządowych rozmawiali z dr Najat Maalla M’jid, Specjalną Przedstawicielką Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci.

29 stycznia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka odbyło się spotkanie z dr Najat Maalla M’jid. Jego celem była analiza wyzwań w kontekście bezpieczeństwa i podmiotowego traktowania dzieci we wszystkich przestrzeniach, które ich dotyczą.

W pierwszej części wydarzenia, zaproszeni goście i eksperci reprezentujący organizacje społeczne działające na rzecz dzieci zwrócili Specjalnej Przedstawicielce Sekretarza Generalnego ONZ uwagę m.in. na sytuację dzieci pozbawionych wolności, problemy małoletnich z doświadczeniem migracji i uchodźstwa oraz dzieci umieszczonych lub oczekujących na umieszczenie w pieczy zastępczej. Organizacje pozarządowe opowiedziały o różnych formach przemocy wobec dzieci oraz systemowych lukach w zakresie ochrony przed przemocą.

Podczas drugiej części spotkania, Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, Adam Chmura, zastępcą RPD, Jan Gawroński, społeczny zastępca RPD i Zuzanna Głuch z Rady Dzieci i Młodzieży przy RPD przedstawiali dr M’jid m.in. sytuację dzieci na granicy polsko-białoruskiej, w tym problemy w zakresie umieszczania w pieczy zastępczej dzieci ubiegających się w Polsce o ochronę międzynarodową oraz opowiadali o działaniach BRPD na rzecz zmian w tych obszarach.

Spotkanie z przedstawicielką Sekretarza Generalnego ONZ
źródło fot. UNICEF (Refugee Response Office in Poland)

W rozmowach ze Specjalną Przedstawicielką Sekretarza Generalnego ONZ pojawiły się również kwestie przeciwdziałania i zwalczania przemocy domowej oraz potrzeba wzmocnienia i elektronizacji systemu monitorowania losów dziecka. Podkreślono również stanowisko RPD w zakresie konieczności ratyfikowania przez Polskę III Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka. Tematem rozmów były również wyzwania związane z sądownictwem rodzinnym, pracą biegłych, przemocą rówieśniczą, sytuacją dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Wśród tematów poruszonych przez Specjalną Przedstawicielkę Sekretarza Generalnego ONZ oraz Milenę Harizanovą z Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce były: kwestia dostępu dzieci i młodzieży do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, sytuacja dzieci przebywających w detencji – zakładach poprawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych czy strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

W wydarzeniu ze strony Biura RPD wzięli udział także Michał Żłobecki, dyrektor Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych i Magdalena Czajkowska, główna specjalistka w tym Zespole.

Organizacje pozarządowe reprezentowali m.in.: Mateusz Obrębski ze Stowarzyszenia Arka z Olsztyna, Milena Domańska z Fundacji Mały Duży Człowiek, Jagoda Idzik, członkini Zarządu lubelskiej Fundacji Sempre a Frente, Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Agnieszka Kwaśniewska-Sadkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Marzena Affeldt z Fundacji Dziecko w Centrum, Beata Kulig ze Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, Marcin Wolny oraz Ewa Ostaszewska-Żuk z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Mateusz Różański z Fundacji Integracja, Krzysztof Tkaczuk z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, dr Tomasz Sieniow – prezes zarządu Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa, Jakub Litwin z Fundacji PRO-FIL, psychoterapeuta i dyrektor nowopowstałego Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Moc Wsparcia i Częstochowskiego Stowarzyszenia ETOH.