Piecza zastępcza wymaga pilnych zmian

Adam Chmura

Systemowym wyzwaniom, z którymi wciąż mierzy się polski system pieczy zastępczej poświęcone było spotkanie Adama Chmury, zastępcy Rzeczniczki Praw Dziecka z Aleksandrą Gajewską, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podczas spotkania w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które odbyło się 3 lutego 2025 r., Adam Chmura, zastępca RPD i Aleksandra Gajewska, wiceministra w resorcie rodziny omówili m.in. systemowe problemy, z jakimi wciąż mierzy się polski system pieczy zastępczej. Zwłaszcza zaś działania obu urzędów przy identyfikacji braku miejsc w pieczy dla dzieci, które – ze względu na różne sytuacje kryzysowe – powinny zostać pilnie zabezpieczone w rodzinach zastępczych lub (wyjątkowo) w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wiceministra rodziny nawiązała do aktywnych działań resortu na rzecz rozwiązania tego palącego problemu oraz do trwających wstępnych prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Ministra Aleksandra Gajewska

Adam Chmura oraz Michał Żłobecki, dyrektor Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych Biura RPD, opowiedzieli z kolei o działaniach Rzeczniczki Praw Dziecka na rzecz zapewnienia właściwej i wyspecjalizowanej pieczy zastępczej dzieciom z doświadczeniem migracji i uchodźstwa (małoletnim uchodźcom wojennym z Ukrainy i dzieciom bez opieki ubiegającym się w Polsce o ochronę międzynarodową), prosząc MRPiPS o otwartość na propozycje zmian systemowych również w tym obszarze. Przedstawicieli Rzeczniczki nawiązali w tym zakresie m.in. do propozycji przedstawionych MSWiA w wystąpieniu z 8 stycznia 2025 r. oraz do licznych spotkań z wojewodami, Strażą Graniczną, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami ONZ w Polsce – IOM, UNHCR i UNICEF Refugee Response Office.

Ministrze Aleksandrze Gajewskiej towarzyszyli w spotkaniu Bartłomiej Potocki, dyrektor Departamentu Integracji Społecznej MRPiPS i Michał Guć, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Demograficznej MRPiPS.

Spotkanie było okazją do podsumowania dobrej współpracy obu urzędów w roku 2024.