RPD zgłosiła uwagi do Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy

Rzeczniczka Praw Dziecka przekazała dyrektorowi Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego uwagi dotyczące Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.

Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033 jest nową ofertą mającą na celu wsparcie działań służących aktywizacji społecznej młodych osób. Został przygotowany przez Komitet ds. Pożytku Publicznego z inicjatywy Piotra Mazurka, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. Jest odpowiedzią na postulaty młodzieży, które pojawiały się w trakcie Konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia, w których wzięło udział blisko 30 tys. młodych ludzi.

Pismo ws. ankiety dot. Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy

W ocenie Moniki Horna-Cieślak zawarte w regulaminie postanowienia należy uzupełnić w taki sposób, by wsparcie udzielane organizacjom młodzieżowym obejmowało nie tylko młodzieżowe rady lub sejmiki jednostek samorządu terytorialnego, ale także młodzieżowe rady jednostek pomocniczych gmin.

Głównym celem Programu Fundusz Młodzieżowy jest zwiększenie zaangażowania młodzieży i młodzieżowych organizacji pozarządowych w życie publiczne przez wsparcie inicjatyw, wzrost ich znaczenia w życiu publicznym oraz wzmocnienie instytucjonalne.

W programie wyodrębniono trzy priorytety merytoryczne, w ramach których uprawnione podmioty mogą składać oferty o dofinansowanie zadań. Są to: aktywizacja młodzieży w samorządach, organizacje młodzieżowe w życiu publicznym i wzmocnienie kompetencji organizacji młodzieżowych. Budżet programu w latach 2022-2033 wynosi 230 mln zł.