SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży i Rady Młodzieżowej zainaugurowano program „Liderki w Senacie”, skierowany do młodych kobiet. Rzeczniczka Praw Dziecka jest jedną z mentorek projektu.
Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu, otwierając 7 lutego posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży i Rady Młodzieżowej nie kryła nadziei, jakie wiąże z tą inicjatywą. Podkreślała, że cieszy się z pomysłu młodych kobiet na to, by się doskonalić, brać sprawy w swoje ręce. Zadeklarowała, że senatorki i posłanki będą w tym pomagać. Mówiła, że warto uświadomić sobie, co to jest liderstwo. Jego podstawą jest dobra współpraca, zespołowe działanie, bo za sukcesem jednej osoby stoi często praca wielu. Lider potrafi wykorzystać umiejętności swoje i innych.
O programie mentoringowym mówiła Martyna Sontowska, członkini Prezydium Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży, inicjatorka projektu „Liderki w Senacie”. Zaznaczyła, że jego idea zrodziła się, gdy powstała rada. Chodziło o stworzenie programu szkoleniowego dla młodych kobiet z całej Polski, które chcą działać, ale potrzebują wsparcia i podpowiedzi innych kobiet, doświadczonych liderek. Poinformowała, że do programu zakwalifikowało się 186 dziewcząt z całej Polski. Będzie je wspierać 25 mentorek ze świata polityki, prawa, nauki, gospodarki, które podzielą się z nimi własnymi doświadczeniami.
Martyna Sontowska akcentowała, że program dla liderek ma ogromny potencjał i wnosi nową wartość: kapitał dla przyszłych pokoleń młodych kobiet, które dzięki wiedzy i doświadczeniu mentorek będą dumnie reprezentować nasz kraj jako prawdziwe liderki Europy.
Monika Horna-Cieślak podkreśliła, że rola mentorki w programie jest dla niej wielkim zaszczytem. Dodała, że jest niezmiernie dumna z młodych kobiet i dziewczyn działających w Radzie Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży, które stworzyły innowacyjny projekt Liderki w Parlamencie.
Dyskusję i pracę w zespołach poprzedziło wystąpienie dr hab. Ewy Lisowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która mówiła o szansach ze względu na płeć w życiu publicznym i gospodarczym. Z przytoczonych przez nią danych wynika m.in., że w Polsce kobietom wciąż trudniej zaistnieć w życiu publicznym. Tymczasem równe szanse w polityce i zarządzaniu to korzyści ekonomiczne (lepsze wyniki gospodarcze, wykorzystanie całej puli talentów, łatwiejsze radzenie sobie z kryzysem) i pozaekonomiczne (wizerunek jako etycznego pracodawcy, kreatywność i innowacyjność, większa satysfakcja z życia) dla kraju.
Dyskusja podczas posiedzenia toczyła się wokół tego, w jaki sposób wyrównywać szanse kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia i co zrobić, by kobiety miały równy start w partycypacji społecznej. Mentorki, m.in. Monika Horna-Cieślak, Krystyna Baj-Pawluk – gubernator Rotary Polska, Dystrykt 2231, adwokatki: Patrycja Kasica, Danuta Wawrowska i Dagmara Miler, posłanka Aleksandra Kot i senatorka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, dzieliły się doświadczeniami i sukcesami, oferowały wsparcie młodym koleżankom. Uczestniczki projektu wzięły udział w warsztatach.
Pracowały w trzech grupach: prawnej („Kobiety w świecie prawa – łamanie stereotypów i budowanie kariery w sferze systemu prawa”), społeczno-naukowej („Chęć działania i zdobycia wiedzy impulsem do dobrego startu i własnego rozwoju”) i polityczno-biznesowej („Nowe modele przywództwa – jak kobiety redefiniują zarządzanie w polityce i biznesie”).
Program mentoringowy skierowany jest do młodych liderek z pasją w wieku od 15 do 25 lat. To przestrzeń stworzona z myślą o osobach, które chcą rozwijać swoje umiejętności przywódcze, angażować się społecznie i odważnie kształtować przyszłość.
Fot. Hubert Pielas. Kancelaria Senatu