SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Biuro Rzecznika Praw Dziecka 22 lutego, w Dniu Ofiar Przestępstw, oferuje dodatkowe wsparcie naszych specjalistów. W godzinach 9:00-18:00 przy darmowym całodobowym Dziecięcym Telefonie Zaufania 800 12 12 12 będą dyżurować prawnicy.
Dzień Ofiar Przemocy obchodzony jest 22 lutego, na mocy ustawy Sejmu z dnia 12 lutego 2003 roku. W ramach inicjatywy udzielana jest kompleksowa i wszechstronna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
W marcu w godzinach 9:00-14:00 grafik dyżurów naszych specjalistów wygląda następująco:
Poniedziałek – ekspert z zakresu spraw socjalnych: – świadczeń (500 plus, 300 plus, zasiłek i dodatki do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjne itp.); – udzielania pomocy społecznej; – spraw socjalnych dzieci wychowywanych w różnych formach opieki zastępczej, w czasie sprawowania opieki i po jej ustaniu; – działalności domów pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie; – działalności zakładów opiekuńczo-leczniczych dla dzieci; – świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; – warunków pracy małoletnich; – spraw mieszkaniowych, lokali zastępczych, socjalnych, eksmisji; – działania domów dla matek z małymi dzieci i kobiet w ciąży; – funkcjonowania funduszu alimentacyjnego; – spraw związanych z niepełnosprawnością nieletnich, rehabilitacją, ochroną zdrowia niepełnosprawnych.
Wtorek – ekspert z zakresu ochrony zdrowia: – dostępności do świadczeń zdrowotnych; – praw pacjenta małoletniego; – środków prawnych przysługujących pacjentom oraz ich przedstawicielom ustawowym/opiekunom w realizacji ich praw.
Środa – ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich.
Czwartek – ekspert z zakresu edukacji i wychowania: – pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w przedszkolach, szkołach i placówkach; – przemocy rówieśniczej; – spraw związanych z ocenianiem, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów; – indywidualnego nauczania; – dowożenia uczniów niepełnosprawnych, jak również innych spraw związanych z organizacją transportu dzieci do szkół; – współpracy szkoły z rodzicami; – reorganizacji szkół, likwidacji czy łączenia oddziałów; – bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz wychowania.
Piątek – ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych. Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.
Pracownicy Biura Rzecznika Praw Dziecka nie udzielają telefonicznie informacji o prowadzonych w biurze sprawach. Osoba uprawniona może uzyskać stosowną informację, gdy złoży – podając imię i nazwisko oraz sygnaturę sprawy – zapytanie: – pocztą na adres: Biuro Rzecznika Praw Dziecka ul. Chocimska 6 00-791 Warszawa – poprzez ePUAP – pocztą elektroniczną na adres: rpd@brpd.gov.pl