SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak wzięła udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkaniu przedstawicieli instytucji zaangażowanych w ochronę praw małoletnich – w sprawie wdrożenia Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich. Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka będzie prowadzić wiele działań podczas realizacji tego planu oraz jest gotowe do wytężonej pracy w tym obszarze.
Do siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości 16 lutego przybyli też przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendy Głównej Policji oraz Naukowej i Akademickiej Sieć Komputerowej (NASK).
– Bardzo się cieszę, że jesteśmy wszyscy zgromadzeni przy jednym stole. Mam poczucie, że razem możemy bardzo dużo zrobić. Chodzi zarówno o działania na poziomie podnoszenia świadomości, jak i działania na poziomie legislacyjnym, a więc o akty wykonawcze oraz nowe ustawy – podkreślił na początku spotkania Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.
Spotkanie poprowadziła wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: – Chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, co już mamy. A mamy Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich oraz nowelizację, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy. Mamy więc ramy działania na najbliższe lata. To, czego potrzebujemy, jeżeli chodzi o ochronę dzieci, to zmiana systemowa – podsumowała wiceministra.
Obok instytucji zaangażowanych w przygotowanie i wdrożenie planu, jego realizacją są także zainteresowane organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego.
– Plan przeciwdziałania przestępstwom seksualnym na szkodę małoletnich to poważne zobowiązanie i duży krok naprzód w kierunku lepszej ochrony młodych osób oraz skutecznej pomocy udzielanej tym już niestety pokrzywdzonym przez przestępców. Cieszę się, że jako instytucje zaangażowane w ochronę praw dzieci i młodzieży będziemy wspólnie działać i wprowadzać w życie zarówno zmiany legislacyjne, jak i kampanie edukacyjne czy programy zmierzające do rozwoju sieci pomocy w zakresie rozwiązywania problemów, z którymi mierzą się osoby najmłodsze, które doświadczyły przemocy seksualnej. Mówimy jednym głosem: dość przemocy wobec dzieci i dość przemocy seksualnej wobec dzieci – komentuje Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, która brała udział w pracach nad powstaniem Planu. Podkreśla także, że będzie przykładała wagę do tego, by wszystkie wprowadzane zmiany były konsultowane z osobami młodymi.
W ramach Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023–2026, Rzeczniczka Praw Dziecka odpowiadać będzie za realizację następujących działań:
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości