Matki wcześniaków u Rzeczniczki Praw Dziecka. Wspólne działania uzgodnione

To spotkanie stanowiło kolejny krok w kierunku poprawy sytuacji wcześniaków oraz noworodków, które po urodzeniu muszą zostać dłużej na leczeniu w szpitalu. Monika Horna-Cieślak Rzeczniczka Praw Dziecka zaprosiła do swojego biura matki z Koalicji dla Wcześniaka i poparła ich starania o doprowadzenie do zmian w przepisach dotyczących urlopów macierzyńskich.

W czwartek 8 lutego rodzice wcześniaków odwiedzili Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka. Pod swoją petycją w sprawie wydłużenia urlopów macierzyńskich zebrali już kilkanaście tysięcy podpisów.

– Dziękuję wszystkim matkom wcześniaków, które przyjechały dziś do mojego biura. To były dobre rozmowy we wspaniałej atmosferze. Nie mogło być inaczej, bo nasz cel jest przecież wspólny. To zapewnienie świeżo urodzonym maluchom jak najlepszej opieki zdrowotnej, ale też jak najdłuższej opieki w ramionach kochających rodziców. Popieram rozwiązania, które mogą pomóc rodzicom – zarówno matkom, jak i ojcom – jak najdłużej opiekować się noworodkami. Szczególnie gdy zmagają się one z poważnymi problemami zdrowotnymi. Mama lub tata każdego wcześniaka i noworodka wymagającego hospitalizacji po narodzinach powinni móc skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński czy tacierzyński powinien zaczynać się wraz z wypisem dziecka do domu – mówiła po spotkaniu Monika Horna-Cieślak.

Konieczności zmian w urlopach macierzyńskich dla matek wcześniaków jeszcze w ubiegłym roku sygnalizowała w petycji Koalicja dla Wcześniaka, działając w imieniu rodziców oraz organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie Razem dla Wcześniaków, przy poparciu krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich oraz Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

W styczniu, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej w Sejmie przedstawicielka Rzeczniczki Praw Dziecka wyjaśniła, że problem był szczegółowo analizowany przez RPD i dotyczy on wszystkich dzieci, które z powodu stanu zdrowia muszą być długotrwale hospitalizowane po narodzinach. Dlatego należy wprowadzić takie zmiany, które pozwolą udzielać matkom wcześniaków oraz noworodków wymagających hospitalizacji pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem do czasu wypisu niemowlęcia do domu, dzięki czemu dopiero wówczas matki te zaczynałyby urlop macierzyński.

W przyszłym tygodniu planowane jest z kolei spotkanie zespołu, powołanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ma zajmować się pomysłem wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących urlopów macierzyńskich. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła, że sprawa ta jest jednym z priorytetów w działalności ministerstwa.