SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Bez współpracy różnych instytucji i środowisk oraz wprowadzenia – wymaganych przepisami ustawy Kamilka – standardów ochrony małoletnich nie da się skutecznie przeciwdziałać wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i pomagać tym już skrzywdzonym – podkreśliła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, na konferencji w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Konferencja odbyła się 12 lutego – przed obchodzonym w pierwszy piątek Wielkiego Postu „Dniem modlitwy i solidarności z Osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym”. To duszpasterska inicjatywa papieża Franciszka, która powstała w reakcji na ujawniane dramaty dzieci wykorzystywanych seksualnie – obejmuje wszystkie osoby skrzywdzone, niezależnie od tego, kiedy i gdzie doznały krzywdy.
Rzeczniczka Praw Dziecka na wstępie podkreśliła, że jej udział w konferencji jest wyrazem solidarności z nimi.
Ważną kwestią omówioną w trakcie konferencji była współpraca różnych środowisk na rzecz ochrony dzieci. Monika Horna-Cieślak wyraziła nadzieję, że instytucje państwowe, pozarządowe oraz kościelne będą wspólnie pracować na rzecz wsparcia bezbronnych.
– Chcę podziękować za dyskusję na niesamowicie ważne tematy. Cieszę się, że razem patrzymy na problem i chcemy podjąć wspólne działania na rzecz skrzywdzonych dzieci. Moja obecność była wyrazem głębokiej solidarności ze wszystkimi osobami skrzywdzonymi, w szczególności z dziećmi. Mówiłam o ustawie Kamilka z Częstochowy, Narodowej Strategii Walki z Przemocą wobec Dzieci, standardach ochrony małoletnich. Poruszyłam również kwestię współpracy z Komisją ds. pedofilii oraz sojuszu różnych środowisk, który ma na celu wsparcie osób pokrzywdzonych przemocą. Zaapelowałam, by ufać dzieciom, słuchać tego, co mają nam do przekazania, traktować ich słowa poważnie – podsumowała po spotkaniu Monika Horna-Cieślak.
W konferencji wzięli również udział: Marta Titaniec, prezeska Fundacji Św. Józefa, Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, o. Adam Żak SJ, Koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka oraz ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Wchodząca w życie 15 lutego ustawa o ochronie małoletnich, tzw. ustawa Kamilka nakłada na wszystkie instytucje pracujące z dziećmi, w tym także podmioty kościelne, obowiązek wdrożenia w ciągu pół roku standardów ochrony małoletnich. Chodzi o dostosowane do charakteru każdej placówki procedury, które pomogą chronić przed skrzywdzeniem uczące się czy przebywające w niej dzieci.
Nad stworzeniem standardów w instytucjach prowadzonych przez podmioty kościelne pracuje Centrum Ochrony Dziecka. Utworzono 10 specjalistycznych grup, w które zaangażowanych jest prawie 60 osób, pracujących nad standardami dla przedszkoli, szkół, ośrodków dla osób z niepełnosprawnością, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, świetlic środowiskowych oraz dziennych ośrodków wsparcia, internatów i burs, domów rekolekcyjnych i innych miejsc przyjmujących osoby małoletnie oraz podmiotów leczniczych, duszpasterstwa parafialnego i pozaparafialnego.
Relacja wideo Katolickiej Agencji Informacyjnej z konferencji