SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Wojewoda Lubuski wraz z Lubuskim Kuratorem Oświaty zorganizowali okrągły stół o prawach dziecka i prawach ucznia. Podczas spotkania najważniejszy był głos uczennic i uczniów. Mogli powiedzieć o tym, co jest dla nich ważne z zakresu edukacji. Wydarzenie objęła Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka.
Do Gorzowa z całego województwa przyjechali uczniowie z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie klas I i II ze szkół ponadpodstawowych wraz ze swoimi nauczycielami. Mariusz Biniewski, lubuski kurator oświaty podkreślał, że liczba zainteresowanych spotkaniem przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
W obradach Okrągłego Stołu Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentował Łukasz Korzeniowski z Zespołu ds. Edukacji i Wychowania BRPD. – Nad prawami ucznia trzeba ciągle pracować, choć jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu. A co jest największym wyzwaniem? Chyba ocenianie. Tu jest sporo do zrobienia. Mamy teraz czerwiec, więc gorący okres, jeśli chodzi o ustalanie uczniom ocen na koniec roku. Na tym tle często dochodzi do konfliktów, nieporozumień – mówił. I podkreślał, że słuchanie głosu osób młodych jest dla Rzeczniczki ważne.
Okrągły Stół był dla uczennic i uczniów forum, na którym mogli powiedzieć również o tym, co dla nich jest problemem wymagającym rozwiązania. Młode osoby wyliczały: traktowanie w szkołach ponadpodstawowych uczniów, którzy są już pełnoletni tak, jakby nie byli pełnoprawnymi obywatelami i wymuszanie na nich usprawiedliwień od rodziców, wciąż przeładowany program zajęć, a także rosnąca, m.in. w starszych klasach szkoły podstawowej liczba godzin lekcyjnych tak, że po szkole nie ma czasu na odpoczynek i rozwijanie pasji. A także nierówne traktowanie uczniów przez nauczycieli, problemy związaneh z klasyfikowaniem uczniów.
Podczas wydarzenia eksperci podkreślali, że jego celem jest rozpowszechnienie wiedzy wśród młodzieży szkolnej o prawach dziecka oraz prawach i obowiązkach ucznia.
– Możecie zwrócić się z waszymi problemami szkolnymi do Biura RPD – mailowo, przez czat na stronie www, dzwoniąc na Telefon Zaufania (również anonimowo). Każda sprawa, która wpływa do BRPD, zostanie rozpatrzona i na każdą otrzymacie odpowiedź – przypomniał Łukasz Korzeniowski z BRPD.