SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Na podwórko nie wolno wychodzić, szkoły i przedszkola zamknięte, kina, kluby sportowe, place zabaw też? W domu wcale nie musicie się nudzić. Internet pełny jest ciekawych portali z grami i zabawami edukacyjnymi, swoje propozycje specjalne dla dzieci podczas narodowej kwarantanny mają też telewizje i stacje radiowe. Sprawdź, gdzie można zajrzeć, by dobrze się bawić i sporo nauczyć.
Quizy historyczne, łamigłówki, zagadki, sesje gier RPG, a nawet warsztaty projektowania gier – wszystko to znajdziecie na portalu Grarantanna.pl.
Ito.hg.pl – to z kolei strona dla przedszkolaków, uczniów zerówki czy pierwszych klas podstawówki. Bez graficznych fajerwerków, ale za to wiele można się tu nauczyć. Proste zabawy w literki, sylaby i słowa, rebusy i inne gierki, nauka cyferek, a na deser labirynty (uwaga, strona wymaga włączenia wtyczki flash lub zmian w ustawieniach niektórych przeglądarek).
Ciekawe dla najmłodszych gierki edukacyjne i nie tylko są też na Pisupisu.pl, Miniminiplus/gry oraz Gryfek.pl. Wiele na temat środowiska można się dowiedzieć z kolei na stronie edukacyjnej Ministerstwa Środowiska. Jest tam sporo ciekawostek oraz gry związane z przyrodą.
Specjalny serwis dla dzieciaków ma również Polskie Radio – znajdziecie tam wspaniałe audycje dla młodych naukowców, podróżników czy artystów. Lekcje języków obcych, nauka rysunku, eksperymenty, muzyczne quizy i serie przygód ulubionych dziecięcych bohaterów. A do tego mnóstwo bajek i baśni do poduszki – po pełnym zabaw domowych dniu są niezastąpione.
Także TVP ma dla dzieci propozycję na ten trudny czas. „Domowe Przedszkole” to skierowany do najmłodszych wirtualny kanał edukacyjny w ramach projektu eSzkoła na platformie vod.tvp.pl. Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-13:00 są tam dostępne m.in. programy edukacyjne z bohaterami takimi jak Domisie czy Miś i Margolcia, ponadczasowe filmy i seriale, np. „Wyprawa Baltazara Gąbki”, „Bolek i Lolek” oraz nowe produkcje – figlarna „Rodzina Treflików” czy pełne fascynujących wątków i postaci „Baśnie i bajki polskie”.
Fajne muzyczne zajęcia można też znaleźć na stronie Muzaki, prowadzonej przez Monikę Marianowską. A z kolei np. rysowniczka Agata Jakuszko prowadzi lekcje rysowania na swoim kanale Youtube.
Dla młodych naukowców interesującą inicjatywę prezentuje online Centrum Nauki Kopernik. Na stronie Kopernik w domu można znaleźć instrukcje domowych doświadczeń czy kursy majsterkowania. Ale uwaga, to zabawy dla starszych uczniów, najlepiej z udziałem taty lub mamy.
Oczywiście nie zapominajcie o najważniejszym – przerwa w nauce to nie ferie ani wakacje, dlatego należy się także uczyć, i to tak całkiem na poważnie. Nauka w domu jednak nie musi być nudna. Na specjalnym portalu rządowym można znaleźć wiele scenariuszy lekcji i realizować je wspólnie z rodzicami. A do tego również liczne zabawy i gierki, które pomagają w zapamiętaniu materiału.
Dla uczniów na pewno wartościowe będą serwisy kulturalno-historyczne, np. platforma Niepodległa utworzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dziecko poznaje tu historię Polski poprzez gry o różnych poziomach trudności (nauka wczesnoszkolna, podstawowa, ponadpodstawowa). Ministerstwo Cyfryzacji z kolei poleca portal Ninateka – na którym można znaleźć m.in. spektakle (w tym przedstawienia na podstawie lektur szkolnych), słuchowiska, nagrania z koncertów czy reportaże z wystaw i innych wydarzeń kulturalnych.
Dla miłośników ładnego pisania przygotowano też inną ciekawą propozycję. Dyktanda.pl to bezpłatny serwis, który umożliwia naukę ortografii. Wyświetla wyniki rozwiązanego dyktanda, a każdy zarejestrowany użytkownik (uczeń, rodzic, opiekun lub nauczyciel) ma też możliwość dodania swojego dyktanda do serwisu.
Dobre ćwiczenia i gry edukacyjne oferuje też np. strona Zdobywcy Wiedzy. Jest też serwis Squla – gdzie na dzieci czekają gry, quizy, filmy edukacyjne czy ćwiczenia zgodne z podstawą programową. To bardzo rozbudowana platforma, jednak większość treści jest płatna.
Uwaga! Jeśli znacie inne ciekawe i dające możliwość nauki poprzez zabawę strony, najlepiej bezpłatne, polećcie je nam – wystarczy napisać na adres: biuro.prasowe@brpd.gov.pl