Rzecznik prosi wojewodów: Dzieci modlą się o święta z rodziną. Pomóżmy im

„Panie Rzeczniku, bardzo doskwiera nam tęsknota… Święta Bożego Narodzenia pragniemy spędzić w domu. Czy jest Pan w stanie nam pomóc” – do Rzecznika Praw Dziecka napływają z całej Polski poruszające listy od dzieci w pieczy zastępczej, które modlą się o to, by epidemia nie pozbawiła ich szansy na spędzenie świąt z bliskimi. Dlatego Rzecznik zwrócił się do wojewodów, by wspólnie ze starostami i dyrektorami placówek zapewnili dzieciom możliwość wyjazdu na święta do rodzin, z zachowaniem procedur bezpieczeństwa po powrocie do placówki.

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do wojewodów

„Zbliża się magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, ubierania choinki, pieczenia pierników, wspólnego kolędowania przy wigilijnym stole – dla większości z nas czas wspaniały. Dlatego z takim smutkiem czytam listy od dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Są przepełnione lękiem, że dla Nich te Święta nie będą radosne, bo spędzone z dala od najbliższych. Dzieci obawiają się, że z powodu epidemii nie otrzymają przepustek do swoich domów rodzinnych” – pisze Mikołaj Pawlak w wystąpieniu do wojewodów.

Rzecznik dodaje, że dzieci w listach do niego wspominają bardzo trudny dla nich okres od marca tego roku, gdy mogły rozmawiać z najbliższymi tylko telefonicznie, a samotne Święta Wielkanocne spędziły w placówce. I że z przerażeniem myślą o podobnej sytuacji teraz, podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Rzecznik przytacza treść jednego z listów: „Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które pragniemy spędzić w domu. Boimy się, że będzie tak jak w marcu, że nie pojedziemy na urlopowanie. A tak bardzo doskwiera nam tęsknota. Czuję się jak w więzieniu, chociaż nic nie zrobiłam, czuję się odizolowana od rodziny, od przyjaciół, których tak bardzo kocham. Tak bardzo chciałabym usłyszeć: <Możesz te Święta spędzić z siostrą>. Codziennie wstaję z myślą, że to wszystko, co dzieje się na świecie, to tylko sen. A jednak nie. Boję się tego, co będzie dalej. Szanowny Panie Rzeczniku, czy jest w stanie Pan nam pomóc? Może uda się Panu przekonać Dyrektorów? Będę wtedy przeszczęśliwa. Trzymam kciuki i będę modlić się do Boga, aby było dobrze”.

Rzecznik podkreśla, że zna zawarte w rekomendacjach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wytyczne dla placówek pieczy zastępczej, określające funkcjonowanie tych miejsc w czasie epidemii. Jednak uważa, że jest możliwe zorganizowanie dzieciom wyjazdu na święta i bezpiecznego powrotu do placówki. Jak zaznacza Mikołaj Pawlak, jest informowany także o pozytywnych rozwiązaniach w tym zakresie i że niektóre placówki wygospodarowały środki na przeprowadzenie testów dzieciom powracającym ze świątecznego urlopowania.

„Bardzo proszę Państwa o życzliwe podejście do problemu – dzieci mają prawo do osobistych kontaktów z najbliższymi, to bardzo ważne prawo każdego dziecka” – podsumowuje Rzecznik.