Rzecznik uhonorował wspaniałych ludzi za pomoc dzieciom

Prezes Fundacji Małych Stópek ks. Tomasz Kancelarczyk odbiera Odznakę Honorową z rąk Rzecznika Mikołaja Pawlaka

Znamy nazwy ich akcji i wiemy, ilu pomagają. Często jednak oni sami pozostają praktycznie nieznani. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka w tym szczególnym przedświątecznym czasie wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka wspaniałym ludziom, którzy poświęcają się dla dobra innych. Odznaczenia otrzymali Fundacja Małych Stópek i ksiądz prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej.

– Podziwiam Państwa wytrwałość, wielkie serca i to, że przez cały rok, dzień po dniu, niesiecie pomoc i radość ludziom, którzy najbardziej tego potrzebują, w tym setkom, tysiącom dzieci – podkreśla Rzecznik Mikołaj Pawlak. I przypomina niektóre z wyjątkowych działań obu organizacji: – Zbiórki żywności, paczki dla maluszków z rzeczami, dzięki którym będą mogły zdrowo się rozwijać, zbiórki na leczenie i drogie operacje dla chorych dzieci, akcje edukacyjne i na rzecz bezpieczeństwa… Mógłbym wymieniać długo, a i tak nie zdołałbym wspomnieć o wszystkim, co robicie. Dziękuję w imieniu wszystkich dzieci – dodaje Rzecznik Praw Dziecka.

 

„Paczuszka dla Maluszka”, „Bryka dla Smyka” czy „Pielucha dla Malucha” to nazwy tylko niektórych akcji Fundacji Małych Stópek, która pomaga setkom małych dzieci, samotnych matek i rodzin, angażuje się też w działalność na rzecz ochrony życia.

Mająca siedzibę w Szczecinie fundacja, której prezesem jest ks. Tomasz Kancelarczyk, opiekuje się również założonym przez tamtejszy Caritas Oknem Życia, m.in. dostarczając artykuły potrzebne do opieki nad dziećmi, które tam trafią.

Podczas wizyty w Szczecinie Rzecznik Praw Dziecka oprócz odznaki przekazał też prezenty dla podopiecznych fundacji.

 

 

Z kolei Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. prałat Daniel Adamowicz już od 25 lat organizuje pomoc dla potrzebujących i wiele akcji społecznych. Bursy, jadłodajnie, opieka pielęgnacyjna, wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego, ogniska wychowawcze, środowiskowe domy samopomocy, noclegownie, pomoc materialna, zbiórki żywności, kolonie i wiele, wiele innych działań – dla dzieci i dorosłych, w Polsce i za granicą.

Rzecznik Praw Dziecka miał okazję brać udział w jednej z tych inicjatyw w ośrodku Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku k. Torunia. W ramach trwającej przez kilka dni akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” odbyły się lekcje internetowe na temat zasad bezpieczeństwa, w których uczestniczyły szkoły z różnych regionów Polski. A w samym ośrodku setki dzieci brały też udział w zajęciach praktycznych, które prowadzili eksperci m.in. z policji, straży pożarnej, ośrodka ruchu drogowego i sanepidu.

Zobacz zdjęcia z zajęć w ramach akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to polskie odznaczenie resortowe, ustanowione 15 lutego 2013 r. rozporządzeniem Prezydenta RP, wręczane przez Rzecznika Praw Dziecka. Jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.