Rzeczniczka z osobami młodymi otworzyła wystawę poświęconą przeciwdziałaniu depresji

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją. Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z przedstawicielami Fundacji GrowSPACE otworzyła wystawę poświęconą przeciwdziałaniu depresji pt. „Dobrze, że jesteś” na słynnym skwerze przy stacji metra Centrum zwanym „patelnią”. Nie ma lepszego miejsca w Warszawie, by dotrzeć z przekazem do jak największej liczby osób.

Cele akcji to szerzenie wiedzy na temat depresji jako choroby, profilaktyka zdrowia psychicznego oraz wskazanie szczególnie młodym osobom, gdzie mogą szukać wsparcia.

„Depresja to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, w tym coraz częściej również dzieci i młodzież. Niemówienie o depresji nie sprawia, że problem znika, wręcz przeciwnie, może prowadzić do ignorowania jej objawów i braku odpowiedniej pomocy. Dlatego ważne jest mówienie w sposób otwarty i akceptujący o problemach zdrowia psychicznego i podejmowanie inicjatyw, które będą przyczyniały się do zmiany ich społecznego obrazu. Wystawa <Dobrze, że jesteś> to działanie, które sprzyja zrozumieniu tej choroby i wspiera osoby zmagające się z depresją. Cieszę się, że organizacje młodzieżowe zaprosiły mnie do udziału w tej inicjatywie.” – podkreśliła Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Relacja wideo z akcji w Warszawie

Akcję Fundacji GrowSPACE wspierają także takie organizacje i inicjatywy jak: Nastoletni Azyl, Porozumienie „TAK! dla Prewencji Suicydalnej!”, Idź Pobiegaj oraz Fundacja Neuroróżnorodni.

Depresja nie wybiera – dotyka ludzi w każdym wieku. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 350 milionów osób na świecie, w tym w Polsce 1,2 mln osób. To choroba, którą należy leczyć. Brak zainteresowania codziennymi czynnościami, uczucie zmęczenia, trudności ze skupieniem uwagi, poczucie winy, problemy ze snem… – często nie dostrzegamy sygnałów, które daje nam organizm, dlatego rozpoznanie depresji jest tak trudne.

Światowy Dzień Walki z Depresją to wydarzenie organizowane corocznie 23 lutego, którego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa, obalenie mitów związanych z depresją oraz propagowanie wsparcia dla osób zmagających się z tą chorobą i zachęcanie ich do szukania pomocy. Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi oraz za pomocą psychoterapii. Niestety utrudniony dostęp do psychoterapeutów nie ułatwia walki z chorobą. Poza tym, choć istnieją skuteczne metody leczenia depresji, szacuje się, że korzysta z nich mniej niż połowa chorych. A jak podkreślają specjaliści, nieleczona depresja może prowadzić do śmierci.

Na depresję chorują wszyscy: kobiety i mężczyźni, osoby młode i seniorzy. Coraz częściej dotyka ona jednak młode osoby, dlatego rodzice powinni uważnie przyglądać się każdej zmianie zachowania swoich dzieci.

Objawy depresji:

  • smutek, przygnębienie, brak odczuwania radości, apatia, uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii;
  • lęk, uczucie wewnętrznego napięcia lub niepokoju;
  • poczucie beznadziejności, niska samoocena;
  • zmniejszenie aktywności, niechęć do działania, zmniejszenie zainteresowań;
  • problemy ze snem lud nadmierna senność;
  • zmniejszenie apetytu (rzadziej kompulsywne podjadanie), spadek wagi ciała, suchość w ustach;
  • trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej;
  • dolegliwości bólowe i nerwobóle.

===================

Zadzwoń na 800 12 12 12

Pamiętaj, jeśli rozpoznajesz u siebie objawy depresji albo masz inny problem, który cię dręczy i chciałbyś o nim porozmawiać, możesz przez całą dobę siedem dni w tygodniu zadzwonić na darmowy, całodobowy numer 800 12 12 12.

To Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka. Eksperci czekają tam na Ciebie i na wszystkie młode osoby. Pomogą rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, a także wskażą, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.

Jeśli wolisz, możesz napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie: https://czat.brpd.gov.pl/ .

Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Dbamy o ochronę twojej prywatności oraz danych osobowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to robimy,  kliknij tutaj.

Pod numer interwencyjny mogą dzwonić nie tylko dzieci i młodzież, ale także osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

Więcej informacji o telefonie zaufania.

 

*Uwaga! Dzieci, młodzież i rodzice mogą ze specjalistami porozmawiać także w języku ukraińskim lub rosyjskim, dzwoniąc na bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 lub pisząc na czacie – https://czat.brpd.gov.pl/.

Grafik dyżurów psychologa i prawnika.

* Діти, молодь та батьки можуть поспілкуватися зі спецялістами на українські та російські мові телефонуючи за безкоштовним номером Дитячої Гарячої Лінї Довіри 800 12 12 12 або пишучи на чаті https://czat.brpd.gov.pl/.Графік роботи психолога та юриста.