Jak pomóc dzieciom zagrożonym wstrząsem anafilaktycznym 

Strategii działań na rzecz rozwiązania trudności w pomocy dzieciom zagrożonym wstrząsem anafilaktycznym dotyczyło spotkanie, które odbyło się 15 kwietnia w Biurze RPD.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Joanny Kuczyńskiej i Agnieszki Panockiej, członkiń zarządu Fundacji Allergia. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowały Ewa Snopek, dyrektorka Zespołu Edukacji Wychowania BRPD i Justyna Oknińska-Janzen, główna specjalistka w Zespole Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

Przedstawicielki Fundacji Allergia wskazywały, że najczęściej obwiązek zabezpieczenia zdrowia i życia dziecka spoczywa wyłącznie na rodzicu, który jest zmuszony dotrzeć do przedszkola czy szkoły, w którym przebywa dziecko w jak najkrótszym czasie i osobiście udzielić koniecznej pomocy (przez wykonie iniekcji). Jest to trudne, a często niemożliwe z uwagi na fakt, że ratujący życie lek należy podać jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. W takich przypadkach czas podania iniekcji znacznie się wydłuża, co niewątpliwie stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka. Zaznaczały, że uczą swoje dzieci, jak samodzielnie zaaplikować sobie adrenalinę w tak newralgicznym momencie. Na wypadek, gdyby przybycie rodzica do szkoły nie było możliwe lub gdyby czas dotarcia wydłużał się.

Podkreślały, że w wielu przypadkach jedynie dyrektor placówki zostaje przeszkolony na taką ewentualność i zobowiązany do udzielania dziecku pierwszej pomocy (po uprzednim złożeniu przewidzianego prawem oświadczenia). Tym samym dyrektor placówki nie może wymagać od nauczycieli, by udzielili pierwszej pomocy w postaci iniekcji, nawet w sytuacji zagrożenia życia dziecka, bez ich uprzedniej pisemnej zgody.

W trakcie rozmowy pojawiła się też kwestia braku gabinetów pielęgniarskich w szkołach oraz realnej pomocy przedmedycznej w sytuacjach, gdy dziecko wymaga natychmiastowego zabezpieczenia jego zdrowia i życia do ewentualnego przyjazdu karetki lub przetransportowania do podmiotu leczniczego. Co istotne, problem z zapewnieniem pomocy medycznej oraz przedmedycznej w placówkach oświatowych nie dotyczy wyłącznie dzieci zagrożonych anafilaksją, ale wszystkich cierpiących na choroby przewlekle.

 

Dowiedz się więcej o anafilaksji i wstrząsie anafilaktycznym oraz udzielaniu pierwszej pomocy:

Polskie Towarzystwo Alergologiczne – materiały edukacyjne: https://dlapacjentow.pta.med.pl/?s=wstrz%C4%85s+

Niezbędnik edukacyjny dziecka z alergią Fundacji Allergia: https://allergia.pl/projekty/niezbednik/

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z 3 listopada 2022 r. w sprawie zaleceń postępowania dotyczących opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką w szkole https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2022/116/