SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Jak towarzyszyć dziecku podczas procesu karnego, by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i uchronić przed wtórną wiktymizacją? Jak sporządzać i analizować opinie sądowe w sprawach dotyczących najmłodszych? O sytuacji dziecka na sali rozpraw dyskutowali eksperci podczas interdyscyplinarnej II Konferencji „Adwokat dla Rodziny”.
Tegoroczna edycja konferencji skupiła się wokół tematu zdrowia psychicznego dzieci. A w szczególności tego, jak pełnomocnicy, reprezentanci dziecka i obrońcy powinni wykonywać swoją pracę tak, by chronić małoletnich.
Spotkanie zorganizowała Okręgowa Rada Adwokacka wraz z Sekcją Prawa Rodzinnego, Sekcją Praw Dziecka oraz Komisją ds. Sekcji Tematycznych działającymi przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Specjaliści poruszyli kwestie opiniowania w sprawach dotyczących najmłodszych. Mówili o metodologii sporządzania opinii sądowych, ich analizie, ocenie, uzupełnianiu oraz możliwości podważania z perspektywy różnych uczestników postępowań z udziałem dzieci.
Wydarzenie skupiło ponad 250 uczestników. W imieniu Rzeczniczki Praw Dziecka głos zabrał Piotr Bogacki, dyrektor Zespołu ds. Przestępczości Wobec Dzieci. Z ramienia BRPD wzięły w nim również udział m.in. Ewelina Rzeplińska-Rogalska, dyrektorka Zespołu Spraw Rodzinnych i Nieletnich oraz Joanna Repeć, główna specjalistka Zespołu do Spraw Przestępczości Wobec Dzieci. Tegoroczna edycja wydarzenia została objęta Patronatem Honorowy RPD.
O sposobach przeciwdziałania kryzysom zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży mówiła Renata Szredzińska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Z kolei dr Grzegorz Wrona, przewodniczący zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, mówił o zmianach w prawie w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Zwrócił szczególną uwagę na wzrost spraw związanych z zakładaniem Niebieskiej Karty. Przedstawiając bliżej ostatnie zmiany w przedmiotowej ustawie, wskazał, że przepisy obowiązują każdego, kto stosuje przemoc wobec małoletniego. W konsekwencji katalog osób, które są określane mianem „sprawcy” jest nieograniczony, bowiem każdy kto dopuszcza się wobec małoletniego przemocy staje się „sprawcą”.
Dorota Hildebrand Mrowiec, sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu, ze Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce opowiedziała o roli adwokata w sprawach dotyczących dzieci z perspektywy sędziego. Mówiła, dlaczego niektórzy sędziowie obawiają się instytucji wysłuchania dziecka oraz w jaki sposób można to zmienić. Przekonywała, że wysłuchanie dziecka to szansa na poznanie jego zdania, które jest kluczowe w orzekaniu w sprawach rodzinnych.