SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Dziedziczenie skutków traumy poprzednich pokoleń, wiedza na temat transgeneracyjnej traumy niemowląt oraz rola robotów w neurorehabilitacji były głównymi tematami II Konferencji Siła Więzi, której hasło brzmiało „Naprzeciw Traumie. Droga do bezpiecznej więzi”. Z ramienia Biura Rzeczniczki Praw Dziecka w wydarzeniu uczestniczyła Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.
Zdrowie psychiczne małych dzieci (Infant Mental Health) jest to rozwijająca się u dziecka od narodzin do ok. 5 roku życia zdolność doświadczania, regulowania i wyrażania emocji, tworzenia bliskich i ufnych relacji z innymi oraz poznawania otoczenia i uczenia w kontekście rodziny, społeczności kulturowych oczekiwań wobec dziecka. Obserwacje prowadzone przez badaczy (lekarzy, psychologów, psychoterapeutów, socjologów) dowodzą, że wczesne wzorce opieki nad dzieckiem są najistotniejsze dla rozwoju człowieka i zostawiają trwałe ślady w psychice oraz wpływają na tworzone w późniejszym okresie relacje.
II Konferencji Siła Więzi odbyła się 28 czerwca br. w Warszawie i miała charakter naukowy. Jej celem było spojrzenie na zagadnienia związane z wczesnym etapem życia człowieka, nie tylko lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów, ale również poszerzenie perspektywy o wiedzę neurologów i neurorehabiltantów i specjalistów innych dziedzin. Dała pole do wymiany refleksji na tematy takie jak: epigenetyczne dziedziczenie skutków traumy przeszłych pokoleń, transgeneracyjna trauma niemowląt, wpływ wczesnych relacji na przeżycia traumatyczne dzieci.
Organizatorami konferencji byli: Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii, dr Lidia Popek, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży (dla województwa mazowieckiego) oraz prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt i inicjatorka tego Stowarzyszenia. Rzeczniczka Praw Dziecka objęła wydarzenie patronatem honorowym.