Bezpieczeństwo dzieci to priorytet. Spotkanie Rzeczniczki z Policją

Radiowóz policyjny

Szczegóły porozumienia w sprawie współpracy Rzeczniczki Praw Dziecka z Komendantem Głównym Policji na rzecz bezpieczeństwa dzieci oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń, na które są narażone było tematem spotkania w Biurze RPD.

W wydarzeniu 22 lipca ze strony Biura RPD wzięły udział m.in. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, Ewelina Brzostymowska-Rendaszka, dyrektorka Zespołu Prawnego oraz Ewelina Rzeplińska-Rogalska, dyrektorka Zespołu Prawa Rodzinnego i Nieletnich. Policję reprezentował mł. Insp. Jarosław Kończyk z Biura Kryminalnego KGP.

Zbieranie danych

Wśród poruszonych kwestii pojawił się problem zbieranie danych dotyczących przemocy i śmierci dzieci w wyniku krzywdzenia. – Do tej pory informacje na ten temat oraz skala zjawiska w dużej mierze ustalane były na podstawie doniesień medialnych. Dostaję także informacje od poszczególnych jednostek Policji. Kluczowe jest jednak posiadanie kompleksowych danych – podkreśliła Monika Horna-Cieślak.

Mł. Insp. Jarosław Kończyk potwierdził, że trwają zaawansowane prace nad rozwiązaniem pozwalającym generować takie statystyki policyjne.

Przeciwdziałanie przemocy

Rzeczniczka podkreślała, że zasadnicze znaczenie dla przeciwdziałania przemocy jest edukacja. Dlatego jednym z celów porozumienia będzie upowszechnianie wśród dzieci, od przedszkola po szkoły ponadpodstawowe, wiedzy na temat przeciwdziałania różnego rodzaju zagrożeniom. – Nacisk powinien być położony na informowanie młodych osób o ich prawach oraz o tym, w jaki sposób RPD i Policja mogą im pomóc – mówiła Monika Horna-Cieślak. Dodała, że chodzi też o wypracowanie i umocnienie wspólnych ścieżek reagowania, gdy dziecku dzieje się krzywda.

Jednym z elementów współpracy jest też poprawa bezpieczeństwa dzieci w sieci. – Przestępczość wobec nich w internecie to niepokojące i niestety narastające zjawisko, wobec którego trzeba przyjąć twarde reguły postępowania – podkreślał mł. Insp. Jarosław Kończyk.

Rzeczniczka przypomniała, że za jej kadencji i z jej inicjatywy w Biurze RPD powstał Zespół Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa Sieci. Wśród jego zadań są działania i interwencje na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodych osób w świecie wirtualnym. I tu również kluczową rolę do odegrani ma edukacja. Stąd nie tylko kolejne webinary na ten temat, ale również planowane, pierwsze w Polsce, badania dotyczące pytania dzieci o udostępnianie ich wizerunku.

Współpraca Policji z BRPD

Współpraca Policji z BRPD ma także zasadnicze znaczenie w kontekście funkcjonowania Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD. – Zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne jest podjęcie działań interwencyjnych związanych z zagrożeniem zdrowia i życia dziecka – mówiła Ewelina Rzeplińska-Rogalska, dyrektorka Zespołu Prawa Rodzinnego i Nieletnich. – To oznacza konieczność wypracowania procedur bezpiecznych dla dziecka. Trzeba mieć również na uwadze, jak taka młoda osoba odnajdzie się następnie w swoim rodzinnym środowisku. A to ostatnie nierzadko pozostawia wiele do życzenia.

Pojawił się pomysł, by Policja zorganizowała szkolenia dla ekspertów DTZ. – Chodzi o to, by od dzwoniących osób szybko wyłapywać kluczowe informacje. Osobnym wyzwaniem jest także kwestia cyberbezpieczeństwa czatu przy DTZ – dodał mł. Insp. Jarosław Kończyk.

– Niezmiernie ważna jest dla mnie również współpraca w zakresie poszukiwań zaginionych osób małoletnich. Konieczna jest sprawna wymiana informacji, możliwość bezpośredniego kontaktu Biura z policjantem prowadzącym sprawę oraz szeroko pojęta profilaktyka, czyli przeciwdziałanie zjawisku – wyliczała Monika Horna-Cieślak. Na ten temat z inicjatywy BRPD prowadzona będzie kampania społeczna.

Po stronie przedstawicieli BRPD i Policji jest zgoda co do współpracy w zakresie opracowania propozycji rozwiązań i standardów postępowania podczas czynności przymusowego odebrania dzieci. – Muszą one skupiać się na ochronie najmłodszych – padła wspólna deklaracja.

Rzecznikobus

Wśród poruszonych tematów była też kwestia inicjatyw Rzeczniczki, w tym rzecznikobusa, który będzie jeździł po całym kraju i docierał zwłaszcza do miejsc wykluczonych komunikacyjnie. Wydarzeniu będą towarzyszyły spotkania i rozmowy na temat dzieciństwa, bezpieczeństwa. Rzeczniczka przypomniała także, że 20 listopada organizuje Kongres Dzieci i Młodzieży. Z kolei na 24 września planowana jest konferencja na temat bezdomności wśród dzieci i młodzieży. Monika Horna-Cieślak zaproponowała, by przedstawiciele KGP dołączyli do tych inicjatyw pokazując, na czym polega realna pomoc Policji niesiona młodym osobom.

Mł. insp. Jarosław Kończyk z Biura Kryminalnego KGP przyznał, że pomysł jest wart uwagi zwłaszcza w kontekście ukierunkowania na konkretne zagrożenia.