SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Czy Rada nie dostrzega konieczności wyjaśnienia również pozostałych zaniedbań oraz sprawdzenia, jakie działania naprawcze zostały podjęte po opublikowaniu raportu – pyta KRS Rzeczniczka Praw Dziecka. W tle działania sądów wobec tragicznie zmarłego chłopca z Częstochowy.
– Pragnę zwrócić uwagę, że niezależnie od kwestii ustalenia przyczyn zaniedbań w obsłudze Sądu Rejonowego w Olkuszu oraz Kuratora Okręgowego w z Częstochowy, które są przedmiotem dalszych ustaleń, w raporcie lustracyjnym KRS z 7 czerwca 2023 r. zespół, w ramach opisu stanu faktycznego, wskazał inne nieprawidłowości – opisuje w piśmie do Krajowej Rady Sądownictwa Monika Horna-Cieślak. I podaje przykłady. To m.in.: zaniechanie przez Sąd Rejonowy w Częstochowie wydania postanowienia w przedmiocie przekazania prowadzenia postępowania wykonawczego Sądowi Rejonowemu w Olkuszu w zakresie obejmującym Kamilka, ale także małoletniego F. M. oraz małoletnie rodzeństwo B. A także umorzenie przez Sąd Rejonowy w Częstochowie w sprawie toczącej się z urzędu o wydanie zarządzeń opiekuńczych, w części obejmującej wspomnianych z uwagi na fakt, że matka małoletniego wraz z trojgiem dzieci zmieniła miejsce zamieszkania. Wyjaśnienia, zdaniem Rzeczniczki, wymaga także nieprzesłanie przez Zespół Interdyscyplinarny Ośrodka Pomocy Społecznej w Olkuszu do Sądu Rejonowego dokumentacji dotyczącej wszczęcia procedury ,,Niebieskiej Karty” (z powodu stosowania przemocy wobec matki małoletniego M. B. oraz małoletniego Kamila).
List Moniki Horna-Cieślak, Rzeczniczki Praw Dziecka do KRS
– W moim wystąpieniu z 17 kwietnia 2024 r. dotyczącym przyprowadzonej w tej sprawie lustracji przytoczyłam część wskazanych przez KRS zaniedbań. Powstaje więc pytanie, czy Rada nie dostrzega konieczności wyjaśnienia również tych pozostałych oraz sprawdzenia, jakie działania naprawcze zostały podjęte po opublikowaniu raportu – pyta teraz Monika Horna-Cieślak. – Proszę o udzielenie wprost wyraźnej odpowiedzi na powyższe pytanie – podkreśla.
RPD stoi na stanowisku, że kwestia konieczności poprawy przez właściwe organy publiczne sposobu działania byłaby czytelniejsza, gdyby przedstawione w raporcie lustracyjnym z 7 czerwca 2023 r. wnioski korelowały logicznie z ustaleniami dotyczącymi stanu faktycznego. Tymczasem w ramach konkluzji punkt ciężkości został położony na potrzebę zmian legislacyjnych. Kłoci się to z zasadniczym celem lustracji, jakim jest wskazanie nieprawidłowości w działaniu instytucji, w tym w szczególności sądów, w oparciu o stan prawny aktualny na moment przedmiotu oceny. – Takich konkluzji, pomimo wyraźnych podstaw, brakuje – zaznacza Rzeczniczka. – Z tego względu ponownie wnoszę, po uzyskaniu przez KRS wnioskowanych informacji, o dokonanie merytorycznej reasumpcji wniosków wynikających z lustracji sądów w sprawie śmierci Kamila M i przedstawienie poprawionego raportu.
Wspólny apel RPD i Fundacji To ja – Dziecko im. Kamilka Mrozka do KRS