Sprawy transgraniczne dotyczące dzieci wymagają usprawnienia

Uchodźcy na granicy

Rzeczniczka Praw Dziecka wystąpiła do Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją usprawnienia współpracy w zakresie spraw transgranicznych dotyczących dzieci. – Często wiedzę o sprawach Biuro RPD uzyskuje dopiero na podstawie alarmujących informacji medialnych – podkreśla w korespondencji z resortem Adam Chmura, zastępca RPD.

Analizując sprawy transgraniczne z udziałem dzieci, m.in. wszczynane na podstawie Konwencji Haskiej, dotyczące cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, jak również te dotyczące wykonywania orzeczeń sądów zagranicznych, Rzeczniczka niejednokrotnie decyduje się na skorzystanie ze swoich ustawowych uprawnień i zgłoszenie udziału w prowadzonych postępowaniach.

Sprawy te są nierzadko skomplikowane, niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny i są obarczone wysoką presją społeczną odnośnie pożądanych rozstrzygnięć najpełniej odpowiadających zasadzie dobra dziecka.

– Co jednak istotne, często wiedzę o sprawach, w których procesowy udział Rzeczniczki w celu ochrony praw oraz dobra dziecka był pożądany, Biuro RPD uzyskiwało dopiero na podstawie alarmujących informacji medialnych, pojawiających się w przestrzeni publicznej – wyjaśnia w piśmie do MS z 29 sierpnia Adam Chmura.

Dlatego Monika Horna-Cieślak zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o wdrożenie rozwiązania, zgodnie z którym kopia każdego wniosku dotyczącego osoby małoletniej, byłaby przekazywana elektronicznie do Biura Rzecznika Praw Dziecka.

– RPD ma na względzie przede wszystkim dobro i najlepszy interes dzieci, których dotyczą wnioski. Chce także zapewnić ekspertom Biura RPD właściwy czas na pogłębioną analizę sytuacji procesowej dziecka, którego dotyczy orzeczenie sądu zagranicznego lub postępowanie prowadzone następnie w trybie Konwencji haskiej – podkreśla Adam Chmura.

Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli Rzeczniczce Praw Dziecka na zapoznanie się ze sprawą dziecka w zasadzie równolegle z sądem i podjęcie, już na tym etapie i na tej podstawie, decyzji odnośnie ewentualnego procesowego zaangażowania w postępowaniu – dla dobra małoletniego i w trosce o wsparcie sądu orzekającego.

Pismo do MS ws. przekazywania do BRPD kopii wniosków ws. transgranicznych