SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Samotność, napięcie związane z powrotem do szkoły, rozstania, przemoc. To problemy, z którymi w sierpniu młode osoby najczęściej kontaktowały się z ekspertami Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD 800 12 12 12.
W sierpniu w Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD 800 12 12 12 przeprowadzono 2933 rozmowy, 2203 czaty oraz zarejestrowano 155 zgłoszeń wymagających natychmiastowej interwencji związanych przede wszystkimi z myślami czy zamiarami suicydalnymi.
To kolejny miesiąc wytężonej pracy DTZ, który czynny jest całą dobę, 7 dni w tygodniu. Jest miejscem, gdzie dzieci i młodzież mogą czuć się bezpiecznie, mówić bez obawy o ocenę. W ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania działa też czat, który nie wymaga logowania czy instalowania dodatkowej aplikacji.
Ogrom samotności i presji
– W rozmowach dotyczących relacji romantycznych między nastolatkami dużo było silnych emocji związanych z zerwaniem, niepokoju dotyczącego pierwszej bliskości fizycznej i ogromu samotności – opisują psycholodzy DTZ pytani o sierpień. Z ich relacji wynika również, że w połowie miesiąca pojawiło się dużo napięcia związanego z powrotem do szkoły. Dzieci i młodzież mówią o niezaspokojonych ambicjach rodziców i boją się, że nie spełnią ich oczekiwań.
Niepokoi ich także przemoc rówieśnicza i lęk, że sytuacja się powtórzy. W tym kontekście skarżą się na nieumiejętność porozumienia się z rodzicami, brak ich zgody na zmianę szkoły. To w efekcie przekłada się na ogrom emocji, bo młoda osoba nie wie, czy i do jakiej szkoły pójdzie. Bo zdarza się i tak, że w skrajnej sytuacji nie realizuje obowiązku szkolnego.
Wymowne statystyki
O tym, jak ważne są takie inicjatywy, jak DTZ pokazują także poprzednie miesiące. W lipcu eksperci przeprowadzili 2764 rozmowy telefoniczne, 2423 czaty oraz 155 interwencji ratujących życie i zdrowie. Czerwiec, kiedy uczniowie kończyli poprzedni rok szkolny, miał przełożenie na pracę DTZ. Przeprowadzono aż: 2921 czatów, 3749 rozmów oraz 132 interwencje ratujące zdrowie i życie. Dla porównaniu w maju było to odpowiednio: 1935, 3015 oraz 137. A w kwietniu: 1795, 3540 i 116.