SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
W Senacie RP odbyła się konferencja „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia Spraw Socjalnych BRPD.
To był drugi już Szczyt o zdrowiu psychicznym zorganizowany przez Akcję Uczniowską pod patronatem Magdaleny Biejat, wicemarszałkini Senatu. 3 września zebrali się przedstawiciele młodego pokolenia, działacze społeczni, eksperci, parlamentarzyści, przedstawiciele resortów oraz goście specjalni, czyli aktorzy, muzycy i influencerzy.
– Cieszę się, że parlament stał się miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą głośno mówić o swoich potrzebach – mówiła Weronika Snoch, z Zespołu Zdrowia Spraw Socjalnych BRPD.
Przypomniała, że w Biurze RPD trwają prace nad ustawą, której projekt powstał w zeszłym roku we współpracy Rzeczniczki Moniki Horna-Cieślak z inicjatywą Nastoletni Azyl. Ustawa ma na celu zwiększyć dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków niezależnie od zgody rodzica lub opiekuna prawnego i jest odpowiedzią na głos młodego pokolenia. Przypomniała także o Dziecięcym Telefonie Zaufania działającym przy Biurze RPD.
Dr Aleksandra Lewandowska, konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, zwróciła uwagę na to, że młodzi ludzie często czują się samotni, niezauważani, niewysłuchiwani. Zaapelowała do dorosłych, by „spojrzeli głębiej, nie tylko na wierzchołek góry lodowej”. Zaznaczyła, że tylko dzięki zaangażowaniu i współpracy międzyresortowej możliwe jest wdrożenie odpowiedniej profilaktyki zaburzeń zdrowia psychicznego.
Po oficjalnej części uczestnicy pracowali nad wypracowaniem rozwiązań systemowych, które według nich są niezbędne do tego, by sytuacja polskiej psychiatrii dziecięco-młodzieżowej uległa poprawie. Między pięć grup warsztatowych zostały podzielone wyzwania: „dzieci i młodzież w kryzysie – depresja, niska samoocena, stany lękowe”, „polska szkoła, a zdrowie psychiczne – edukacja zdrowotna, prawa uczniowskie”, „wsparcie dla młodych ludzi – psycholodzy, psychiatrzy, rodzice, rówieśnicy, polityka państwa”, „profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” oraz „higiena cyfrowa, a zdrowie psychiczne”.