SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Problemy związane z obecnymi ramami prawnymi i organizacyjnymi pieczy zastępczej należą do najczęściej podnoszonych w zarejestrowanych w Biurze RPD sprawach. Dlatego Rzeczniczka Praw Dziecka z uznaniem przyjęła inicjatywę powołania zespołów roboczych w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, których zadaniem byłoby wypracowanie rekomendacji zmian w tym zakresie. Teraz pyta resort o stan działań.
W piśmie z 3 września do MRPiPS Monika Horna-Cieślak wskazuje na pilną konieczność dokonania zmian legislacyjnych dotyczących rozwiązań z zakresu pieczy zastępczej oraz zasadność udziału RPD w tych pracach.
Pismo do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
– Istniejące rozwiązania prawne są niewystarczające. Powodują problemy o charakterze systemowym. Przede wszystkim dostrzegalne są poważne braki w zakresie zapewniania odpowiedniej liczby miejsc w pieczy zastępczej oraz nieskuteczność dotychczas podejmowanych działań, by tę sytuację zmienić – napisała Rzeczniczka. Zwróciła uwagę, że pojawiają się też problemy na etapie wykonywania pieczy zastępczej. W tym te związane z nakładaniem się różnych instytucji pomocowych oraz brakiem jednolitości terytorialnej w stosowaniu procedur tzw. okołopieczowych.
– Powyższe skutkuje brakiem zapewnienia odpowiedniego wsparcia dzieciom w szczególnie trudnych sytuacjach, tj. gdy dziecko zostało skrzywdzone przez rodziców – zaznacza Rzeczniczka Praw Dziecka. Podkreśla, że z nadzieją i uznaniem przyjęła inicjatywę powołania zespołów roboczych w resorcie rodziny. Ich zadaniem jest wypracowanie rekomendacji rozwiązań w obszarze rodzinnej pieczy zastępczej, wsparcia systemowego oraz usamodzielniania pełnoletnich wychowanków, instytucjonalnej pieczy, wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami oraz promocji rodzicielstwa zastępczego.
Rzeczniczka przypomniała, że z ramienia RPD w czerwcu zostało zgłoszonych dwoje ekspertów do udziału w zespole ds. reformy systemu pieczy zastępczej.
– Zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazanie, na jakim etapie pozostają działania Ministerstwa na rzecz opracowania zmian prawnych i organizacyjnych dotyczących funkcjonowania pieczy zastępczej oraz czy i kiedy planowane jest dalsze działanie wspomnianych grup roboczych – pyta Monika Horna-Cieślak.