SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
O stan procedowania nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym spytała Ministerstwo Zdrowia Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka. Zawiera ona propozycję zmiany definicji pierwszej pomocy, co jest kluczowe dla lepszej opieki m.in. nad dziećmi z anafilaksją.
Rzeczniczka Praw Dziecka, zdając sobie sprawę z wagi tej nowelizacji, monitoruje proces legislacyjny. Jeszcze w marcu występowała do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udzielenie informacji na temat stanu prac nad nowymi przepisami.
W piśmie do resortu zdrowia z 3 września Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych przypomina, że 22 marca 2024 r. do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu został wysłany wniosek o wprowadzenie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.
Pismo do Ministerstwa Zdrowia z 3 września
Podstawową trudnością dotykającą dzieci z anafilaksją jest podanie im we wstrząsie anafilaktycznym adrenaliny. Co istotne, adrenalina w tej sytuacji jest lekiem ratującym życie.
Anafilaksja to ciężka, szybko rozwijająca się, potencjalnie zagrażająca życiu, uogólniona lub ogólnoustrojowa reakcja nadwrażliwości (alergicznej lub niealergicznej). Z koli wstrząs anafilaktyczny to ciężka i szybko reakcja anafilaktyczna (anafilaksja), w której występuje obniżenie ciśnienia tętniczego zagrażające życiu. Najczęstsze przyczyny anafilaksji u dzieci to pokarmy, jady owadów i leki.
Tymczasem adrenalina jest lekiem wydawanym na receptę. Obecnie przepisy regulujące kwestie dotyczące udzielania pierwszej pomocy nie obejmują produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza. W związku tym konieczna jest zmiana definicji pierwszej pomocy zawartej w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Procedowany projekt ustawy zakłada rozszerzenie definicji pierwszej pomocy również o takie leki, które umożliwią świadkom zdarzenia postępowanie zgodne z prawem.
Z informacji opublikowanej na stronie Kancelarii Rady Ministrów wynika, że dla tego projektu określono planowany termin przyjęcia przez Radę Ministrów na III kwartał 2024 r.