Sprawczość. Klucz do rozwoju młodego człowieka

Wciąż mamy kulturę podważania sprawczości osób młodych – mówiła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka podczas wydarzenia „Gotowi na przyszłość. Sprawczość (nie)dozwolona”. Wydarzenie to efekt współpracy programu Równać Szanse, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Civis.

– Dzieci mają głos, ten głos jest bardzo ważny, ten głos jest autentyczny – mówiła Rzeczniczka Praw Dziecka. – Mamy dużo pracy do odrobienia, jeśli chodzi o naszą mentalność. My, dorośli, boimy się oddawać sprawczość osobom młodym, ponieważ to jest odebranie kawałka władzy, którą mamy jako dorośli – dodała, przytaczając słowa Dyrektor Generalnej Unicef Polska Renaty Bem.

W panelu „Od dzieci głosu nie mają do młodzi zmieniają świat”, który odbył się 17 września wzięli udział Monika Horna-Cieślak, Paweł Walecki z Programu Równać Szanse, Monika Wrzosek, trenerka w programie Równać Szanse i Anna Lewandowska, prezeska Olimpiad Specjalnych Polska.

„Dzieci i ryby głosu nie mają” – to powiedzenie wciąż pokutuje w polskiej mentalności. Tymczasem brak poczucia sprawczości to jedna z głównych przyczyn kryzysu psychicznego wśród młodzieży. Depresja, lęk, poczucie bezradności – to cena, jaką płacimy za odbieranie młodym ludziom prawa do decydowania o sobie.

– Sprawczość to nie tylko modne słowo, to również klucz do zdrowego rozwoju młodego człowieka. To poczucie, że ma się wpływ na swoje życie i otoczenie. Niestety, w dzisiejszym świecie młodzi ludzie często czują się bezsilni wobec globalnych wyzwań i szybko zmieniającej się rzeczywistości – podkreślała Rzeczniczka.

Dorośli – rodzice, nauczyciele, wychowawcy – mają tu ogromną, kluczową rolę do odegrania. To od nich zależy, czy stworzą młodzieży przestrzeń do podejmowania decyzji, eksperymentowania i uczenia się na własnych błędach. Czy dadzą im szansę na rozwijanie umiejętności, które pozwolą im pewnie wkroczyć w dorosłość?

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia „Gotowi na przyszłość” skupiono się na kluczowych aspektach budowania sprawczości młodzieży. Eksperci dyskutowali o tym, czym jest sprawczość i dlaczego jest tak ważna dla rozwoju młodego człowieka. A także – jak historia i doświadczenia Polski wpływają na poczucie sprawczości kolejnych pokoleń, oraz jak dom i szkoła mogą wspierać młodzież w rozwijaniu poczucia wpływu na rzeczywistość.

Od 2001 roku program „Równać Szanse” wspiera ciekawe inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich społecznych i emocjonalnych kompetencji.