Słuchaj, wspieraj, zapewniaj sprawczość

O sprawczości młodzieżowych rad dyskutowano na konferencji zorganizowanej przez Federację Mazowia. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowali członkowie Zespołu ds.  Partycypacji Dzieci i Młodzieży w Polsce.

Wydarzenie 18 września w Warszawie otworzyły wystąpienia Pauliny Piechny-Więckiewicz, wiceministry edukacji oraz członków Zespołu ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniczce Praw Dziecka – Stanisława Roszczyka i Huberta Taładaja.

Hubert Taładaj podziękował Federacji Mazowia w imieniu Moniki Horna-Cieślak i przewodniczącej Zespołu prof. Ewy Jarosz za organizację wydarzenia. – Młodzieżowe rady i sejmiki są jednymi z kluczowych ogniw partycypacji młodego pokolenia w przestrzeni publicznej, zwłaszcza na poziomie samorządowym. To tam młode osoby mogą uczyć się samorządności, przywiązania do społeczności lokalnej. Odmowa powołania młodzieżowej rady, jej finansowania, prawa do organizacji wydarzenia mogą mieć daleko idące konsekwencje dla młodych osób, jeśli chodzi o przywiązanie do jednostki samorządu terytorialnego. To, z kolei, w dalszej perspektywie może przyczynić się nawet do depopulacji danej miejscowości – mówił Hubert Taładaj wskazując jednocześnie potrzebę sojusznictwa i partnerstwa między młodzieżowymi radnymi a dorosłymi samorządowcami i urzędnikami.

Hubert Taładaj opowiedział o powstaniu i celach Zespołu ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, który jest inicjatywą Rzeczniczki Praw Dziecka we współpracy z UNICEF Polska. Podkreślił, że w centrum zainteresowania Zespołu będą również młodzieżowe gremia funkcjonujące na poziomie samorządowym. Zaprosił wszystkich zainteresowanych do zgłaszania ewentualnych uwag w zakresie funkcjonowania młodzieżowych rad i sejmików. – Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka jest dla Państwa otwarte – podkreślił Taładaj.

Wykład wprowadzający „Jak skutecznie włączać młodzież?” wygłosił Stanisław Roszczyk z Zespołu ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży. – Każda jednostka samorządu terytorialnego jest inna i każda młodzieżowa rada jest inna. To, jak funkcjonuje zależy od tego, jaki jest opiekun, jaka to jest gmina, miasto, województwo, powiat czy też jakie są w ogóle możliwości urzędowe – opisywał. Wskazał też na trzy filary skutecznej partycypacji młodego pokolenia: aktywnie słuchać, wspierać i zapewniać sprawczość.

Konferencja odbywała się w warszawskim Centrum Okopowa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób związanych ze środowiskiem młodzieżowych rad jednostek samorządu terytorialnego, przede wszystkim opiekunki i opiekunowie młodzieżowych rad oraz osoby współpracujące z młodzieżą w ramach organizacji pozarządowych.