Razem dla zdrowia dzieci

O tym, jak współpracować międzysektorowo na rzecz promowania zdrowego stylu życia wśród najmłodszych rozmawiano na VIII Narodowym Kongresie Żywieniowym. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych w Biurze RPD.

VIII Narodowy Kongres Żywieniowy odbył się 19 września w siedzibie SGGW. Hasłem przewodnim Kongresu było: „Partnerstwo instytucjonalne w trosce o zdrowie dzieci i młodzieży”. Wpisuje się to w realizację celów zrównoważonego rozwoju oraz koncepcji „One Health” – a w konsekwencji poprawienia zdrowia publicznego i jakości życia przyszłych pokoleń.

Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD uczestniczyła w debacie: „Interdyscyplinarne strategie na rzecz zdrowia dzieci i młodzieży”. Podczas wystąpienia podkreślała rolę profilaktyki zdrowotnej, kształtowania postaw zdrowotnych oraz konsumenckich zarówno u dzieci, jak i ich rodziców. Zwróciła także uwagę na jakość żywienia zbiorowego. Bardzo istotne jest także realizowanie zadań i inicjatyw na rzecz zdrowia dzieci w ujęciu międzysektorowym, na szczeblu rządowym, samorządowym, lokalnym.

Wśród głównych konkluzji konferencji pojawił się wniosek, że jednym z priorytetowych wyzwań zdrowotnych jest narastający problem nadwagi i otyłości wśród dzieci oraz spadający poziom sprawności ruchowej najmłodszych.

Obecnie otyłość uznawana jest za epidemię, a według prognoz Światowej Federacji Otyłości, w 2035 r. 50 proc. populacji świata będzie miało nadwagę, w tym 25 proc. – otyłość. W Polsce problem ten szczególnie dotyka dzieci i młodzież. Nadmierna masa ciała występuje u ok. 32 proc., w tym otyłość u 13,6 proc. polskich dzieci w wieku 8 lat. Plasuje to nasz kraj w czołówce Europy, szczególnie we wschodnim jej regionie.

Czytaj także: Otyłość – o osobach „niewidzialnych” w systemie

Co więcej, Polska ma jeden z najwyższych w Europie przewidywanych wskaźników wzrostu otyłości u dzieci na lata 2020–2035, wynoszący 4,8 proc. co 5 lat (World Obesity Atlas, 2023).

Identyfikowane problemy to także wyzwanie w sferze zdrowia psychicznego najmłodszych obywateli. Niekorzystne wskaźniki zdrowotne polskich dzieci i młodzieży odzwierciedlają wyniki analizy HBSC (Health Behaviour in School-age Children). Polskie nastolatki są w czołówce 43 badanych krajów pod względem negatywnego postrzegania własnego ciała, a polska młodzież zajmuje przedostatnie miejsce w ocenie własnego stanu zdrowia.

Raport ten ujawnia również, że samoocena zdrowia i zadowolenie z życia polskich nastolatków pogarszają się z wiekiem. Wskazują na to również niepokojące dane raportu UNICEF. Wynika z niego, że częstość występowania zaburzeń psychicznych u dzieci w wieku 10-19 lat w Polsce wynosi 10,8 proc. Raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że łącznie 630 tys. dzieci w Polsce potrzebuje specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Choć oficjalne dane mówią, że w ubiegłym roku 843 dzieci próbowało odebrać sobie życie, eksperci szacują, że prób samobójczych było od 80 do 100 razy więcej.