SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
W dniach 21-22 października 2024 r. odbył się, organizowany przez Wydawnictwo Wolters Kluwer, Kongres Edukacja i Rozwój 2024. Gościem honorowym wydarzenia była Rzeczniczka Praw Dziecka.
Podczas wydarzenia Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wraz z Agnieszką Matysek, sędzią w Zespole do spraw Pomocy Pokrzywdzonym Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości poprowadziły wykład na temat istoty i znaczenia standardów ochrony małoletnich.
– Ustawa Kamilka nie wprowadziła obowiązku sprawdzania, czy nauczyciel jest wpisany do rejestru przestępców seksualnych. Takie przepisy obowiązywały od 2017 r., a mimo to wiele szkół nie miało nawet odpowiedniego konta pozwalającego wykonać ten obowiązek – wskazywała Rzeczniczka Praw Dziecka. – Ustawa rozszerzyła go natomiast o niektóre aktywności: świadczenie porad psychologicznych, rozwój duchowy, uprawianie sportu lub realizacja innych zainteresowań przez małoletnich – dodała.
Monika Horna-Cieślak podkreśliła, jak ważne jest, by szkoła miała odpowiednie procedury zgłaszania nieprawidłowości. – Dzięki ustawie każdy podmiot, który musi wdrożyć standardy, musi wskazać osobę, która odpowiada za takie zgłoszenia. Wszystko jest z góry jasne – to ona zarządza sytuacją, konsultuje się z resztą personelu i zgłasza ją – podkreślała RPD. Dodała, że standardy nie są jedynie zabezpieczeniem dla dzieci, ale również dla placówki i jej pracowników, bo zarzuty związane z biernością wobec krzywdzenia młodych osób nie leżą również w ich interesie.
Pierwszego dnia kongresu odbyła się honorowa gala rozstrzygnięcia XI edycji Konkursu Super Dyrektor Szkoły i Super Dyrektor Przedszkola. Już po raz jedenasty przyznano zaszczytne tytuły osobom, które aktywnością, zaangażowaniem i oddaniem pracy tworzą w kierowanych przez siebie szkołach i przedszkolach kulturę organizacyjną opartą na rozwoju, współpracy i szeroko pojętym dobru dzieci oraz młodzieży.
W tegorocznej edycji konkursu tytuł Super Dyrektor Przedszkola otrzymała Barbara Buczkowska-Staniec, dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 33 w Częstochowie. Super Dyrektorem Szkoły została Stanisława Anna Tymoczko ze Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie.
W kapitule konkursu Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Agnieszka Mroczek, zastępca dyrektora Zespołu Edukacji i Wychowania w Biurze RPD. Organizatorem konkursu jest czasopismo „Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej”. Konkurs ma na celu wyłonienie i ukazanie szerszemu środowisku edukacyjnemu dyrektorów – liderów, którzy szukając nowych pomysłów i stosując pionierskie metody, łączą w swych działaniach profesjonalizm skutecznych menedżerów, wychowawców i nauczycieli.
Sama nominacja do tytułu jest wyrazem uznania dla pracy dyrektorów ze strony ich współpracowników i najbliższego otoczenia. Kandydatów do konkursu mogą bowiem zgłaszać pracownicy danej szkoły czy przedszkola, rodzice, a także organ prowadzący, organ nadzoru pedagogicznego, organizacje i instytucje współpracujące ze szkołą.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali także: Agata Herda, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym, Aneta Frugalska, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy nr 47 w Sosnowcu, Leszek Sobota, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy oraz Mariola Tomczak, dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 1 „SOS” w Warszawie.