Marszałek Hołownia odpowiedział na apel RPD i osób młodych

Grupa ludzi w Sejmie

Poselski projekt ustawy dotyczący ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży trafił do I czytania w Komisji Zdrowia. Wcześniej projekt, przygotowany przez Rzeczniczkę Praw Dziecka, Nastoletni Azyl oraz Radę Młodzieżową I kadencji przy Zespole Parlamentarnym ds. Młodzieży IX kadencji Parlamentu, został złożony przez klub Koalicji Obywatelskiej.

22 października Monika Horna-Cieślak, Marta Golbik, przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia oraz przedstawiciele młodych złożyli w biurze Marszałka Sejmu apel o przyspieszenie procesu legislacyjnego nad poselskim projektem nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (bo tu formalnie umocowane są projektowane zmiany). 

– To nasze zadanie i nasza odpowiedzialność. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej przyjąć ustawę dającą dostęp młodym do opieki psychologicznej. Dziękuje posłance Marcie Golbik, Rzeczniczce Praw Dziecka oraz wszystkim zaangażowanym organizacjom za podjęcie tematu – powiedział 27 października marszałek Szymon Hołownia, informując o skierowaniu projektu ustawy do prac w komisji.

Projekt ustawy dotyczy podniesienia standardu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym ze złym stanem emocjonalnym oraz psychicznym osób najmłodszych. Mówi także o wzmocnieniu sytuacji małoletniego w obszarze realizacji na jego rzecz prawa pacjenta do informacji oraz o wzmocnieniu systemu rodziny w przypadkach trudności i problemów dotykających młodych ludzi.

„Nie pozwólcie nam umierać!”. Projekt ustawy o ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Projekt wspierany jest przez blisko 30 organizacji młodzieżowych. Ma na celu realną poprawę dostępu do opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. – Chcemy zapewnić każdej młodej osobie prawo do szybkiej i adekwatnej pomocy, bez zbędnych barier – podkreśla Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.