#ZatrzymajHejt. Bo hejt nie omija dzieci

W Sejmie odbyła się, zorganizowana przez wicemarszałek Monikę Wielichowską oraz Akcję Uczniowską, konferencja #ZatrzymajHejt. Wzięła w niej udział Monika Horna-Cieślak, a samo wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym RPD.

– Hejt w internecie, hejt w szkołach, hejt w przestrzeni publicznej wyrządza ogromne szkody i często są to szkody nieodwracalne. Jako wicemarszałek Sejmu, jako posłanka, jako polityczka i jako mama jestem mocno zaangażowana w walkę o godność, prawa człowieka i czuję ogromną odpowiedzialność, by współtworzyć przestrzeń, w której wszyscy, a szczególnie dzieci i młodzież, będą czuli się bezpiecznie – powiedziała Monika Wielichowska otwierając spotkanie.

Konferencję 28 października rozpoczęła prezentacja filmu „My name is Hate”. Jego autorem jest nastoletni uczeń, Aleksander Cent. W filmie hejt jest spersonalizowany tak, by można było z nim przeprowadzić wywiad. I rzeczywiście, hejt ubrany w czarną maskę odpowiada na pytania. – Nikt tak naprawdę mnie nie zna – mówi. – To ludzie pozwalają, bym zadawał innym ból. Maska pozwala każdemu anonimowo być kimś innym. Znasz kogoś, kto ma odwagę zdjąć maskę?

Przedstawiciele Akcji Uczniowskiej odczytali apel do rządzących. Podkreślili w nim, że w skrajnych przypadkach hejt odbiera życie, wpływa na pogłębienie się kryzysu zdrowia psychicznego. Zwrócili uwagę, że coraz więcej użytkowników sieci staje się hejterami. Dlatego zaapelowali, by hejt został prawnie zdefiniowany i trafił do odpowiednich ustaw. Tak, by hejterzy nie byli bezkarni.

W czasie dyskusji, która towarzyszyła konferencji Monika Horna-Cieślak mówiła, że ofiarami hejtu często padają dzieci, a hejtującymi nierzadko są dorośli. Zwróciła uwagę, jak wciąż mało w nas wrażliwości na to, co i jak publicznie mówimy o dzieciach. Oraz, że zdarzają się przypadki hejtowania dzieci przez media bądź same osoby dorosłe. – Takie sprawy są badane przez Biuro RPD – podkreśliła.

Konferencja została podzielona na trzy panele: „Zjawisko hejtu w szkołach – jakie są jego przyczyny? Jakie kroki można podjąć w celu ochrony osób mobbingowanych?”, „Mowa nienawiści w Internecie. Czy istnieją sposoby na bycie anonimowym cały czas? Kto może nam pomóc, jeśli jesteśmy ofiarą internetowego hejtu?” oraz „Hejt a konstruktywna krytyka. Jak je rozpoznać w debacie publicznej?”. Podczas dyskusji głos zabrali także m.in. Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej, Monika Rosa, przewodnicząca Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, posłanka Dorota Łoboda oraz poseł Łukasz Osmalak.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rzeczniczki Praw Dziecka, a także ministrów sprawiedliwości, edukacji narodowej oraz cyfryzacji.