SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
W Sejmie, 22 listopada, odbyła się konferencja z okazji 35. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W wydarzeniu uczestniczył Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Z tej okazji i z inicjatywy Sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży powołany został parlamentarno-społeczny projekt: „35 lat Konwencji – wyzwania przyszłości”. Jak opisywała posłanka Monika Rosa, przewodnicząca komisji, ma on charakter otwarty. Jego inicjatorzy chcą otworzyć parlament na środowiska społeczne, dzieci i młodzież, instytucje odpowiedzialne za ich zdrowie, rozwój i bezpieczeństwo, by wspólnie ulepszać jakość stanowienia prawa mającego wpływ na młodych ludzi.
W wydarzeniu wzięli również udział m.in.: Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu, Monika Wielichowska, Wicemarszałkini Sejmu, Katarzyna Kotula, Ministra ds. Równości, Karolina Bućko, Przewodnicząca Komisji Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz przedstawiciele strony rządowej, parlamentarnej i społecznej. Podczas spotkania 22 listopada mówiono o bezpieczeństwie, w tym o zapewnieniu pewności dostępu do praw, z których dzieci i młodzież mogą korzystać. Podjęte zostały również tematy niedyskryminacji dzieci, a także instytucji szkoły jako przestrzeni otwartości.
Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka mówił o tym, jakie priorytety ma Biuro RPD oraz co jest wyzwaniem w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa. – Zespół Prawa Karnego BRPD, który bezpośrednio styka się z przypadkami krzywdzenia dzieci zanotował, w porównaniu do roku poprzedniego, trzykrotny wzrost spraw – mówił. – To pokazuje obciążenie, z jakim mamy obecnie do czynienia.
Zastępca Rzeczniczki wskazywał, że Biuro RPD stara się już teraz, kiedy dopiero trwają prace nad przepisami o ocenie lokalnej, mobilizować samorządy do tego, by w sytuacjach, kiedy krzywdzenie dzieci przerodziło się w przypadki śmiertelne, zadały sobie pytanie: co nie zadziałało? – Wyrąbujemy sobie również w postepowaniach karnych, które dotyczą dzieci krzywdzonych, uprawnienia ponad te wprost wskazane w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka. Po co? Po to, by być blisko dziecka, zwracać sądowi uwagę na jego dobro – dodał Adam Chmura.
Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka opowiedział również o działaniach Biura na rzecz dzieci z tzw. tęczowych rodzin, zwłaszcza urodzonych za granicą, m.in. w zakresie ich dostępu do numeru PESEL, polskich dokumentów tożsamości, niestawiania ich w sytuacji quasi-bezpaństwowców. Podniósł również pilną potrzebę stworzenia specjalistycznych rozwiązań w obrębie pieczy zastępczej dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym, w szczególności przekraczających granicę polsko-białoruską. – Ministra Kotula mówiła o walce z przemocą instytucjonalną, tzn. niegwarantowaniem dzieciom odpowiedniego poziomu ochrony ich praw. Przyłączam się do tych słów, choć powiedziałbym raczej o niemocy instytucjonalnej. Nie możemy się na nią godzić – podkreślił Adam Chmura.