SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
O inicjatywach wspierających tworzenie dostępnego i bezpiecznego środowiska dla osób z niepełnosprawnościami mówiono na konferencji „Barierom na przekór: Policja i osoby z niepełnosprawnościami w walce o dostępność”. Gościem wydarzenia był Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Wydarzenie 29 listopada, zorganizowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach – nadinsp. Mariusza Krzystyniaka, zgromadziło ekspertów, społeczników i osoby z niepełnosprawnościami, którzy wspólnie dyskutowali o barierach oraz sposobach ich pokonywania. Wśród prelegentów znaleźli się Sebastian Grzywacz, Janusz Rokicki, Aldona Plewińska.
Jan Gawroński wygłosił prelekcję „Różnorodny JA”, w trakcie której podzielił się własnymi doświadczeniami w kontekście praw dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.
Głównym celem konferencji było poszerzenie wiedzy na temat barier, z jakimi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Prelegenci oraz uczestnicy dyskutowali o sposobach eliminowania przeszkód architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, a także przedstawili praktyczne rozwiązania wspierające dostępność.
Prelegentem otwierającym Konferencje był Sebastian Grzywacz, znany jako „Odlotowy Niewidomy”. Sebastian 10 lat temu uległ wypadkowi drogowemu. Rehabilitacja psychologiczna, społeczna i zawodowa oraz wsparcia ze strony syna, który urodził się już po tym tragicznym zdarzeniu, pozwoliły mu odnaleźć swoje miejsca w nowym dla niego świecie. Jak sam powtarza: „mam szczęście, że nie jestem chory, jestem tylko niewidomy”. Sebastian podzielił się cennymi uwagami i wskazówkami, jak pomagać osobom niewidomym nie naruszając przy tym ich przestrzeni osobistej.
Jako drugi głos zabrał Janusz Rokicki, jeden z najbardziej utalentowanych polskich paraolimpijczyków. Podczas wystąpienia opowiedział o swoich sportowych sukcesach, w tym o trzech srebrnych medalach zdobytych na igrzyskach w konkurecji pchnięcia kulą.
Następnie swoją historię opowiedziała Aldona Plewińska, która od dziecka porusza się na wózku. Ze względu na swój stan nie ze wszystkim może poradzić sobie sama. W takich momentach zawsze może liczyć na swoją mamę, która wspierała ją również podczas konferencji. Pomimo swojej niepełnosprawności Aldona realizuje się zawodowo, pracuje na pełen etat. Rozwija również swoją pasję jako fotomodelka, a tematy tabu dla niej nie istnieją.