SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
O tym, że tylko poprzez ścisłą współpracę można skutecznie przeciwdziałać problemom zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży rozmawiano na I Ogólnopolskiej Konferencji Psychiatrii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektor Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.
Organizatorem konferencji, który odbyła się w dniach 30 listopada-1 grudnia był Warszawski Uniwersytet Medyczny, Klinika Psychiatrii Wieku Rozwojowego (pod przewodnictwem prof. Tomasza Wolańczyka), w porozumieniu z nowo powstałym Towarzystwem Psychiatrii, Psychologii, Psychoterapii i Terapii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży oraz konsultantami krajowymi w dziedzinach Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Psychoterapii Dzieci i Młodzieży oraz Psychologii Klinicznej.
Podczas swojego wystąpienia Katarzyna Skrętowska-Szyszko w imieniu Rzeczniczki Praw Dziecka wyraziła poparcie dla kierunków zmian w systemie opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w kryzysie zdrowia psychicznego.
Konferencję objęli swoim patronatem: Rzeczniczka Praw Dziecka, JM Rektor WUM oraz Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. Hasło przewodnie konferencji brzmi „Jesteśmy razem”. Wszyscy, czyli: eksperci, rodzice, młodzi, nauczyciele, politycy, działacze społeczni zjednoczeni w trosce w stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Konferencja miała na celu stworzenie platformy dla wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie psychiatrii środowiskowej.
– Gwałtowny wzrost liczby osób wymagających pomocy ze strony specjalistów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zmiany systemu lecznictwa psychiatrycznego tej grupy wiekowej, powstanie nowej specjalizacji w ochronie zdrowia, jaką jest psychoterapia dzieci i młodzieży, powstanie nowego zawodu terapeuty środowiskowego dzieci i młodzieży, zmiany prawne dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą – te wszystkie wydarzenia stworzyły nową rzeczywistość, w której przyszło nam działać. To właśnie z tego powodu wynika konieczność integracji środowiska psychologów, lekarzy, psychoterapeutów, spotkania się, by uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać doświadczenia i rozmawiać o oczekiwaniach. Stąd hasło konferencji „Jesteśmy razem”, podczas której mamy nadzieję integrować środowisko, przełamywać bariery między zawodami i wspólnie budować lepszą przyszłość dla młodego pokolenia – mówi prof. Tomasz Wolańczyk, lekarz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, neurolog, epileptolog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM.
Rozwój modelu środowiskowego to kluczowy kierunek reformy systemu opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce. Model, który przenosi pomoc z sal szpitalnych do codziennego życia dziecka – szkoły i domu. Podczas konferencji podkreślono, że tylko tak można skutecznie przeciwdziałać narastającemu kryzysowi. Model środowiskowy pozwala na szybszą reakcję, zmniejszenie izolacji dzieci z problemami psychicznymi i lepsze dostosowanie pomocy do ich potrzeb. Kluczowa jest współpraca między rodziną, szkołami i specjalistami.